20/1/23

godz.

19:00

ANAWA 2.0 - koncert Macieja Lipiny

20/1/23

godz.

19:00

ANAWA 2.0 - koncert Macieja Lipiny

kup bilety

W 1973 wydana została jedyna płyta zespołu ANAWA z Andrzejem Zauchą. Do piosenek z tej płyty za namową autora muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza powrócił Maciej Lipina. Dał im nowe życie i choć to autorskie aranżacje - zostają w duchu lat 70-tych."Ta wiara", "Abyś czuł", "Nie przerywajcie zabawy" - odkryjcie z nami ten muzyczny świat na nowo!

W 1973 roku ukazała się na polskim rynku muzycznym zaskakująca płyta zespołu Anawa - wokalistą był już nie Marek Grechuta, lecz Andrzej Zaucha. Muzykę grupy tworzył nadal Jan Kanty Pawluśkiewicz, teksty pisali Leszek Aleksander Moczulski i Ryszard Krynicki. Niestety po nagraniu albumu Andrzej Zaucha wyjechał za granicę i nigdy nie wykonywał tych piosenek na koncertach, a gdy wrócił, Anawa znów występowała z Markiem Grechutą.

Niemal pól wieku później do kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza z 1973 roku sięgnął Maciej Lipina. Wokalista, znany do tej pory z działalności w kręgach blues-rockowych, proponuje na płycie "Anawa 2.0" nowe wersje takich piosenek jak "Abyś czuł" , "Ta wiara" czy "Nie przerywajcie zabawy".

Od razu miał pomysł na ten materiał proponując z jednej strony odważne, autorskie aranżacje, z drugiej strony zaś zachował styl lat 70-tych. Dzisiejsza wersja Anawy to współczesny eklektyzm, na nowo odkryte awangardowe podejście do piosenki, przefiltrowane przez blues-rockowo, soulowe, reaggowe i momentami gospelowe fascynacje.

Na scenie Nie Teatru wystąpią:

Maciej Lipina - gitara, wokal

Michał Rostański - gitara basowa

Seweryn Piętka - perkusja

MACIEJ LIPINA - wokalista, gitarzysta, autor piosenek.
Założyciel i lider grupy Ścigani.
Odtwórca głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Główny głos na akustycznej płycie legendy polskiego rocka i metalu – KAT „Acoustic 8 filmów”.
Był także jednym z solistów w oratorium Jana Kanty Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego – „Nieszpory Ludźmierskie”.

Debiut(y):

z zespołem Ścigani: Pierwsze miejsce na ogólnopolskim przeglądzie zespołów rockowych „Garażówka” 2003; III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2003; Pierwsza nagroda na festiwalu Blues na Skałce (przepustka na Rawę Blues 2003); Grand Prix Sopot Blues Festival 2004; Grand Prix Przeworsk Festival; Trzecie miejsce na Kraśnik Blues Meetingu 2004; III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2004; I Nagroda na Festwalu – Blues nad Bobrem 2004 r. – Bolesławiec; I Miejsce w konkursie „Dni Rudy Śląskiej przepustką na wielką scenę” – sponsoring debiutanckiej płyty; II-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2005.

Nagrody:

  • Dwie statuetki Super Hit TVP2 za utwory „Niby razem” i „Uwierz mi chociaż raz” (2009)
  • Odkrycie roku 2005
  • Płyta Roku 2007
  • Wokalista roku 2008 (wg. Blues Top)
  • Grand Prix na Blues Rock Jazz Festival 2009.

Maciej to polski John Mayer” – Wojtek Olszak.

Maciej Lipina obok Piotra Cugowskiego to ścisła krajowa czołówka tego typu śpiewania…” Lesław Dutkowski.

„[Ścigani] to prawdopodobnie najlepszy zespół w Polsce”  Zbigniew Hołdys

Artyści:

Maciej Lipina
Data:
20/1/2023
Czas trwania: około
70
min
Cena biletu:
90
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
9/12/2022

Jantar/Krawczyk - premiera muzyczna

Pomysł na ten recital wziął się ze zwykłej, a może niezwykłej ciekawości. Pewnego razu Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, obejrzał film biograficzny o Krzysztofie Krawczyku i spokoju nie dawał mu białostocki epizod z życia artysty…

10/12/2022

SOKRATES - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski

Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która…właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań, wpędzając rozmówczynię w liczne pułapki. Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem

11/12/2022

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ na bis!

Krzysztof Daukszewicz to śpiewający satyryk jedyny w swoim rodzaju, dlatego nie dziwi nas, że październikowe wydarzenie tak szybko się wyprzedało. Nasz gość dał się namówić na dodatkową wizytę w Nie Teatrze! STARE and NOWE to najnowszy, na bieżąco aktualizowany autorski program Krzysztofa Daukszewicza. Satyryk opisuje i wyśmiewa od dziesięcioleci absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Podczas wydarzenia artyście towarzyszyć będzie pianista Mieczysław Grochowski.