7/5/23

godz.

18:00

PROFESJONALISTKA - monodram muzyczny | Lidia Stanisławska

7/5/23

godz.

18:00

PROFESJONALISTKA - monodram muzyczny | Lidia Stanisławska

kup bilety

Niedawno rozbrajała humorem i profesjonalizmem w kabarecie "Old Spice Girls", a już 7 maja wystąpi z monodramem „Profesjonalistka”. Lidia Stanisławska – uznana piosenkarka, felietonistka i gawędziarka słynąca z malowniczych opowieści z życia artystów. Słodko-gorzka historia o życiu i niespełnionych aspiracjach aktorki Aldony Kopeć oparta jest o błyskotliwy tekst i piosenki Jerzego Andrzeja Masłowskiego, do których muzykę skomponował Sławek Wierzcholski z „Nocnej zmiany bluesa”.

Monodram w wykonaniu Lidii Stanisławskiej jest słodko-gorzką opowieścią o aktorce, która w życiu pragnęła dwóch rzeczy: być kochaną i zrobić karierę. W czasie 90 minut spektaklu poznajemy w filmowym skrócie tragikomiczne losy bohaterki. To z jednej strony zabawna do łez, z drugiej refleksyjna, czasami wręcz nostalgiczna opowieść o marzeniach, planach życiowych i ich codziennym zderzaniu z rzeczywistością. To także opowieść o fatalnym miłosnym zauroczeniu. Atutem widowiska są piosenki napisane w jednej stylistyce, aczkolwiek w rozmaitych rytmach: bluesa, ballady, tanga, bossanovy i popu.

Autorem widowiska jest Jerzy Andrzej Masłowski – poeta, autor znanych i lubianych piosenek, opowiadań i sztuk teatralnych. Utwory skomponował Sławomir Wierzcholski, najwybitniejszy obecnie polski bluesman, lider zespołu „Nocna zmiana bluesa”.

Lidia Stanisławska – piosenkarka, pisarka i felietonistka. Debiutowała w 1975 r. na Giełdzie Piosenki w Koszalinie, współpracowała z Klubem Piosenki ZAKR w Warszawie i kabaretem „Pod Egidą”. W latach 70. święciła triumfy w Opolu (wyróżnienie za piosenkę „Czułość” i nagroda za „Gram w kiepskiej sztuce”) oraz w Sopocie (nagroda za „Gwiazda nad Tobą”).

Reprezentowała Polskę na festiwalach w Niemczech, Bułgarii, Czechosłowacji i Francji (Grand Prix de Paris za interpretację piosenki „Dzwon znad doliny”), koncertowała we Włoszech, USA i Kanadzie. Wylansowała przeboje: „Na zawsze mój”, „Z moich przeczuć” i najnowszy – „Nocne Martini”. Przez wiele lat towarzyszyła na scenie Hance Bielickiej – współtworzyła scenariusz koncertu, opowiadała anegdoty, prowadziła konferansjerkę i śpiewała.

Zagrała także kilka ról drugoplanowych w serialach „Plebania” i „Barwy szczęścia” oraz prowadziła wraz z Tomaszem Raczkiem i Krzysztofem Skibą w TV Polsat audycję o zdarzeniach kulturalnych „Oko na miasto”.

Występowała w znanym spektaklu „Klimakterium”, od kilku lat gra w sztuce „Kobiety w sytuacji krytycznej” w reż. Krystyny Jandy (Och! Teatr i Teatr Polonia) oraz w widowisku literacko-kabaretowym „Babski Kabaret. Old Spice Girls” (z Barbarą Wrzesińską i Emilią Krakowską), który można oglądać w całym kraju.

Wzięła też udział w telewizyjnym musicalu „Hotel Nostalgia” (prod. 2017 r.).

Najnowszy sukces artystyczny to monodram „Profesjonalistka” autorstwa znakomitego pisarza i poety Jerzego Andrzeja Masłowskiego, z muzyką wybitnego kompozytora Sławomira Wierzcholskiego. Udowadnia w nim, że jest artystką wielu talentów. Prezentuje kunszt aktorski, wokalny i estradowy.

Uchodzi za jedną z najweselszych postaci polskiego show biznesu. Od ponad 20 lat zamieszcza swoje felietony „Anegdoty o artystach” na łamach „Tele Tygodnia”.

Jest autorką pięciu książek („Gwiazdy w anegdocie”, „Gwiazdy w anegdocie 2”, wywiad-rzeka z Januszem Zakrzeńskim „Co mi zostało z tych lat”, „Jak nie zrobić kariery, czyli potyczki z show-biznesem”, „Anegdoty”).

Znany dziennikarz, Mariusz Szczygieł, tak pisał o niej w magazynie „Książki” z 1.10.2012. (art. „Długi, biały samochód”)

„…zakochałem się w piosenkarce. Miała inny głos niż pozostałe. Był to głos, który cały czas drżał i działał na mój system nerwowy jak narkotyk. Marzyłem, że piosenkarka przyjeżdża po mnie do Złotoryi długim białym samochodem. Zatrzymuje go pod kościołem, wystawia nogę na wysokim obcasie, wysiada i zabiera mnie do ciekawszego świata.”

Fotografia z Mariuszem Szczygłem pochodzi z archiwum prywatnego Lidii Stanisławskiej
Twórcy monodramu "Profesjonalistka"

Zdjęcia profilowe i nagłówkowe: Małgorzata Iwanicka

Artyści:

Lidia Stanisławska
Data:
7/5/2023
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
75
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
24/3/2023

THE BEST OF AGA ZARYAN

Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Najlepsze, najbardziej lubiane przez słuchaczy i samą artystkę utwory usłyszymy na scenie Nie Teatru 24 marca.

25/3/2023

ZALIA - koncert promujący płytę "kocham i tęsknię"

W zeszłym roku odwiedziła takie festiwale jak Opener czy Orange Warsaw, a w sierpniu zagrała w duecie na tarasie w ramach naszego cyklu „Letnie granie”, teraz wraca z koncertem promującym płytę "kocham i tęsknię". 25 marca odwiedzi nas ZALIA!

26/3/2023

Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - JAN JURKOWSKI i JOANNA SZCZEPKOWSKA

Joanna Szczepkowska z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru pokaże widzom Nie Teatru, jaki teatr jej się naprawdę podoba. „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu” to zderzenie dwóch światów: dojrzałej kobiety, która świadomie zdecydowała się na samotność i młodego, goniącego za sukcesem muzyka. Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski w sztuce pełnej niebanalnego humoru.