7/6/2023 16:08

COM-IN - konferencja "Komunikacja włączająca" i prezentacja poradnika

Już dziś zapraszamy, aby zarejestrować się do udziału w konferencji  „Communication inclusion” (COM-IN). Praca z seniorami i ich rozwój to znaczące, choć trudne wyzwania współczesnego świata. Stowarzyszenie Szukamy Polski jako lider projektu z Programu Erasmus+ zaprasza na konferencję i prezentację poradnika, niezwykle pomocnego w zakresie działań z seniorami. Nie Teatr jest partnerem projektu. Widzimy się już 16 czerwca.

16 czerwca w NIE Teatrze odbędzie się konferencja „Komunikacja włączająca”. Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) finalizuje projekt „Communication inclusion” (COM-IN) z Programu Erasmus+ - edukacja dorosłych, który był realizowany z partnerami z Hiszpanii, Francji, Słowenii i Słowacji.

Poradnik, który będzie zaprezentowany podczas konferencji nosi tytuł „Dziennikarstwo obywatelskie oraz techniki dziennikarskie w edukacji seniorów”. Zostały w nim uwzględnione doświadczenia lidera projektu, SSP, które od 10 lat zajmuje się aktywizacją i edukacją seniorów przy pomocy technik dziennikarskich.

Poradnik przeznaczony jest dla edukatorów, którzy na co dzień pracują z seniorami bądź innymi grupami dorosłych. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczne wykorzystanie zawartych w nim uwag, spostrzeżeń i przykładów bez potrzeby dodatkowych analiz i długich przygotowań. Ważnym celem jest także zwrócenie uwagi na najczęściej występujące błędy i nieporozumienia, które mogą utrudnić wdrażanie tych metod. Metoda ta polega zasadniczo na imitowaniu różnych faz i aspektów pracy dziennikarskiej w działalności edukacyjnej. Takich jak:
zbieranie informacji, ocena źródeł informacji, tworzenie tekstów, w tym także: literackich, praca zespołów redakcyjnych, redagowanie mediów cyfrowych. Szczególną uwagę zwróciliśmy na pracę z seniorami. Metoda doskonale sprawdza się też w pracy z innymi grupami dorosłych. Posiada wielkie możliwości, ale też pewne ograniczenia.

Klasyczne dziennikarstwo ma ogromny potencjał edukacyjny zwłaszcza w zakresie szeroko rozumianej komunikacji. Przez lata istnienia wypracowało jasny i przyjazny styl komunikowania dostosowany do możliwości szerokich rzesz odbiorców. Wypracowało też podstawowe metody weryfikacji źródeł informacji.

W Poradniku zaprezentowanym podczas konferencji znajdą się:

- Podstawowe aspekty pracy dziennikarskiej
- Psychologiczne aspekty edukacji seniorów
-  Zalety prezentowanej metody
-  Podstawowe błędy
-  Doskonalenie umiejętności językowych
- Media literacy – korzystanie z mediów
-  Praca zespołowa. Komunikacja interpersonalna
- Aktywizacja obywatelska
- Edukacja cyfrowa
-  Profil edukatora
- Przykłady i komentarze.

Zapraszamy do udziału w konferencji instytucje i organizacje, które zajmują się szeroką pojętą edukację, aby poznały tę metodę wypracowaną w projekcie „COM-IN”.

Pracę Podlaskiej Redakcji Seniora i główne kwestie Poradnika przedstawią Bożena Bednarek redaktor naczelna portalupodlaskisenior.pl, Jan Oniszczuk prezes SSP i Jolanta Wołągiewicz specjalistka ds. edukacji w SSP W czasie konferencji odbędą się też dwie interesujące prelekcje:


- Twórczość seniorów – jeden z najważniejszych aspektów zaprezentowanych w Poradniku: „ Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje – o mądrości, twórczym myśleniu i rozwoju w starszym wieku”. Temat ten przedstawi Barbara Kaszkur-Niechciej, prezes Fundacji Addenda, działającej na rzecz edukacji dorosłych w szczególności seniorów.


- Krytyczne myślenie i jego waga – jako główna idea Poradnika: „Czy krytyczne myślenie ma termin ważności”? Opowie o tym z perspektywy psychologicznej Magdalena Sadłowska, terapeutka i trenerka warsztatów rozwojowych.

Partnerem konferencji jest NIE Teatr, w siedzibie którego odbędzie się wydarzenie. Ilona Karpiuk będzie moderatorką spotkania. Miło nam poinformować, że konferencję w Nie Teatrze patronatem medialnym objęło Radio Białystok, portale:  podlaskisenior.pl, proanima.pl oraz Fundacja ProAnima, która również zajmuje się dziennikarstwem obywatelskim. Opiekę medialną nad wydarzeniem objęła telewizja TVP3 Białystok.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Formularz zgłoszeniowy na konferencję: https://forms.gle/shbfWkwaF2GHgr7h7

Program: https://podlaskisenior.pl/komunikacja-wlaczajaca-i-poradnik-dziennikarstwa-obywatelskiego/

StowarzyszenieSzukamy Polski
- lider projektu COM-IN

 

 

Inne aktualności

zobacz wszystkie
19/1/2024 15:29

"Zimowe Teatralia 2024" w Nie Teatrze - ostatnie miejsca

Od 22 do 26 stycznia wraz z Bernardem Banią zapraszamy wszystkich, którzy chcą przeżyć niezapomnianą teatralną przygodę podczas ferii. Na warsztaty zostało już kilka ostatnich miejsc.

Czytaj więcej
15/12/2023 13:30

Show karnawałowe i koktajl w paryskim stylu!

10 lutego zabieramy Was prosto do Moulin Rouge. Słynna paryska mekka rewii, kabaretu i burleski znajdzie swoje odzwierciedlenie na scenie Nie Teatru, a Show Burlesque Dance & Live Band zostaną z nami dłużej, by bawić nas podczas muzycznego koktajlu.

Czytaj więcej
19/10/2023 11:38

II DNI CZESKIE w Nie Teatrze!

Koncert czeskiej artystki Martiny Trchovej, spektakl "Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk", oryginalne spektakle dla dzieci i spotkania wokół sztuki, wystawy, degustacje, wieczory tematyczne, kino, literatura, spotkanie z Teresą Drozdą, a na zakończenie czeski hit kinowy "Właściciele". Od 27 do 29 października czeska kultura znów zagości w Nie Teatrze!

Czytaj więcej