6/12/2022 0:05

ISTOTNE PRZEMIANY - wystawa malarstwa i grafik Władysława Zalenskiego

Istotne wydarzenia w świecie znajdują odzwierciedlenie na płótnach artystów. Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie większość dzieł sztuki współczesnej ma (powinno) mieć społeczny charakter. Zaangażowani w twórczość ludzie nie mogą nie reagować na wydarzenia społeczno-polityczne. Białoruski artysta Władysław Zalenski nie jest wyjątkiem.

Wystawa grafiki i malarstwa Władysława Zalenskiego jest o przemianach wewnętrznych, o metamorfozach osobowości artysty, w zależności od biegu wydarzeń wokół.

Artysta mieszkał i studiował w Mińsku. Ale być artystą na Białorusi nie jest łatwo. Ciągła presja, strach, niemożliwość wypowiadania się, swobodnego tworzenia...

Jego prace są o uczuciach, o zmianach zewnętrznych, które powodują zmiany wewnętrzne. A świat już nigdy nie będzie taki sam.

Cechami utworów Władysława Zalenskiego są ekspresja postaci, kolorów, linii. W taki sposób podejmuje próbę odzwierciedlenia i analizy "wewnętrzne ja", a zatem „przepuszcza przez siebie” wydarzenia, które dzieją się wokół.

Jego prace są kontrastowe: malarstwo jest bogate, wyraziste, żywe i surrealistyczne, agrafika jest monochromatyczna i abstrakcyjna. Łączy je jednak odejście od naturalizmu, dynamika, dążenie do czegoś istotniejszego niż sama forma.

WERNISAŻ:

10 grudnia 2022 | 17:00

Sala konferencyjno-warsztatowa Nie Teatru | 2. piętro Astorii

Inne aktualności

zobacz wszystkie
27/1/2023 19:29

Na wskroś męski świat - wernisaż wystawy TOMASZA TYSZKIEWICZA i koncert MEN'S WORLD

27 stycznia w Nie Teatrze zdecydowanie męski wieczór. Swoją wystawę o 18:00 otworzy białostocki artysta Tomasz Tyszkiewicz, a o 19:00 zapraszamy na koncert MEN'S WORLD, w którym usłyszymy Tomasza Bacajewskiego i Rafała Supińskiego, artystów znanych chociażby z desek Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Czytaj więcej
27/12/2022 16:17

Pożegnanie z Emilianem Kamińskim

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Emiliana Kamińskiego. Był aktorem i reżyserem, ale dla nas przede wszystkim organizatorem życia teatralnego.

Czytaj więcej
16/11/2022 15:28

JA FRIDA - twórczy warsztat plastyczny po spektaklu FRIDA LA VIDA!

Postać Fridy Kahlo inspiruje – z punktu widzenia jej twórczości, jak i biografii. Spektakl FRIDA LA VIDA! Teatru Fraktal zainspirował z kolei nas, by przedłużyć spotkanie z Fridą, przejrzeć się w jej historii, a używając wyobraźni, sięgając do własnych emocji wspólnie stworzyć osobisty i zarazem zbiorowy portret Fridy Kahlo.

Czytaj więcej