6/12/2022 0:05

ISTOTNE PRZEMIANY - wystawa malarstwa i grafik Władysława Zalenskiego

Istotne wydarzenia w świecie znajdują odzwierciedlenie na płótnach artystów. Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie większość dzieł sztuki współczesnej ma (powinno) mieć społeczny charakter. Zaangażowani w twórczość ludzie nie mogą nie reagować na wydarzenia społeczno-polityczne. Białoruski artysta Władysław Zalenski nie jest wyjątkiem.

Wystawa grafiki i malarstwa Władysława Zalenskiego jest o przemianach wewnętrznych, o metamorfozach osobowości artysty, w zależności od biegu wydarzeń wokół.

Artysta mieszkał i studiował w Mińsku. Ale być artystą na Białorusi nie jest łatwo. Ciągła presja, strach, niemożliwość wypowiadania się, swobodnego tworzenia...

Jego prace są o uczuciach, o zmianach zewnętrznych, które powodują zmiany wewnętrzne. A świat już nigdy nie będzie taki sam.

Cechami utworów Władysława Zalenskiego są ekspresja postaci, kolorów, linii. W taki sposób podejmuje próbę odzwierciedlenia i analizy "wewnętrzne ja", a zatem „przepuszcza przez siebie” wydarzenia, które dzieją się wokół.

Jego prace są kontrastowe: malarstwo jest bogate, wyraziste, żywe i surrealistyczne, agrafika jest monochromatyczna i abstrakcyjna. Łączy je jednak odejście od naturalizmu, dynamika, dążenie do czegoś istotniejszego niż sama forma.

WERNISAŻ:

10 grudnia 2022 | 17:00

Sala konferencyjno-warsztatowa Nie Teatru | 2. piętro Astorii

Inne aktualności

zobacz wszystkie
19/10/2023 11:38

II DNI CZESKIE w Nie Teatrze!

Koncert czeskiej artystki Martiny Trchovej, spektakl "Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk", oryginalne spektakle dla dzieci i spotkania wokół sztuki, wystawy, degustacje, wieczory tematyczne, kino, literatura, spotkanie z Teresą Drozdą, a na zakończenie czeski hit kinowy "Właściciele". Od 27 do 29 października czeska kultura znów zagości w Nie Teatrze!

Czytaj więcej
6/9/2023 11:41

RODZIC W TEATRZE - przyjdź na spektakl, a my zaopiekujemy się Twoim dzieckiem

Przyjdź na wydarzenie do Nie Teatru, a my zaopiekujemy się Twoim dzieckiem w naszym kreatywnym Przytulisku! Na wydarzenia 7 i 8 października oraz 26 listopada możesz zabrać swoją pociechę i obejrzeć spektakl wiedząc, że jest tuż obok pod czujną opieką.

Czytaj więcej
25/8/2023 11:46

TEATR NIE DO BANI - II edycja warsztatów teatralnych dla dorosłych

Chcesz lepiej poznać siebie i swoje możliwości? Poznać ciekawych ludzi? Po pierwszej edycji warsztatów teatralnych dla dorosłych wiemy, że to wspaniała i bezpieczna przestrzeń dla nowych wyzwań i przekraczania własnych ograniczeń. I niezapomniana przygoda w teatrze i z teatrem :) Zapraszamy na II edycję razem z aktorem Teatru Dramatycznego, Bernardem Banią.

Czytaj więcej