6/12/2022 0:05

ISTOTNE PRZEMIANY - wystawa malarstwa i grafik Władysława Zalenskiego

Istotne wydarzenia w świecie znajdują odzwierciedlenie na płótnach artystów. Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie większość dzieł sztuki współczesnej ma (powinno) mieć społeczny charakter. Zaangażowani w twórczość ludzie nie mogą nie reagować na wydarzenia społeczno-polityczne. Białoruski artysta Władysław Zalenski nie jest wyjątkiem.

Wystawa grafiki i malarstwa Władysława Zalenskiego jest o przemianach wewnętrznych, o metamorfozach osobowości artysty, w zależności od biegu wydarzeń wokół.

Artysta mieszkał i studiował w Mińsku. Ale być artystą na Białorusi nie jest łatwo. Ciągła presja, strach, niemożliwość wypowiadania się, swobodnego tworzenia...

Jego prace są o uczuciach, o zmianach zewnętrznych, które powodują zmiany wewnętrzne. A świat już nigdy nie będzie taki sam.

Cechami utworów Władysława Zalenskiego są ekspresja postaci, kolorów, linii. W taki sposób podejmuje próbę odzwierciedlenia i analizy "wewnętrzne ja", a zatem „przepuszcza przez siebie” wydarzenia, które dzieją się wokół.

Jego prace są kontrastowe: malarstwo jest bogate, wyraziste, żywe i surrealistyczne, agrafika jest monochromatyczna i abstrakcyjna. Łączy je jednak odejście od naturalizmu, dynamika, dążenie do czegoś istotniejszego niż sama forma.

WERNISAŻ:

10 grudnia 2022 | 17:00

Sala konferencyjno-warsztatowa Nie Teatru | 2. piętro Astorii

Inne aktualności

zobacz wszystkie
29/5/2023 10:21

CZAS NA SZTUKĘ. Wystawa uczestników i uczestniczek warsztatów plastycznych „ROSNĘ W SZTUKĘ”

W Dniu Dziecka wspólnie z Galerią im. Sleńdzińskich zapraszamy na wernisaż szczególnej wystawy! W przestrzeniach Astorii, na parterze, zaprezentowane zostaną prace uczestników i uczestniczek warsztatów plastycznych "Rosnę w sztukę", które prowadzi Zespół Edukacji u Sleńdzińskich. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, więc wystawa będzie źródłem zachwytów zarówno dla małych i dużych.

Czytaj więcej
3/6/2023 7:42

LETNIE GRANIE vol. 2 - znów gramy na tarasie!

W tym roku od już 22 czerwca Nie Teatr uruchamia swoją alternatywną scenę na 3. piętrze Astorii. LETNIE GRANIE to formuła, która Was ujęła w poprzednim sezonie, nie wyobrażaliśmy sobie lata inaczej, a przecież lato w mieście powinno być pełne optymizmu i dobrej rozrywki. Paula Roma, Astrolabe, Zubek&Pentz Piazzolla Duo, mop, Jeszcze, Ola Chaładaj sprawią, że wieczory na tarasie przneiosą Was w inny wymiar.

Czytaj więcej
9/5/2023 12:08

Wystawa obrazów Ewy Wiśniewskiej-Benedyczuk - autorki koncepcji wnętrz Nie Teatru

Prace Ewy Wiśniewskiej – Benedyczuk widniały na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Na co dzień zajmuje się architekturą wnętrz, ale pasjonuje ją rysunek i malarstwo, a obrazy, które zobaczymy na wystawie w Nie Teatrze powstawały na przestrzeni ćwierćwiecza! Wystawa ONA I JA prezentowana będzie w Nie Teatrze - nieprzypadkowo - bo autorka stworzyła koncepcję wnętrza Nie Teatru, ale także Above Business Spot na 3. pietrze Astorii. Wernisaż w piątek 12 maja o 18:00.

Czytaj więcej