6/12/2022 0:05

ISTOTNE PRZEMIANY - wystawa malarstwa i grafik Władysława Zalenskiego

Istotne wydarzenia w świecie znajdują odzwierciedlenie na płótnach artystów. Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie większość dzieł sztuki współczesnej ma (powinno) mieć społeczny charakter. Zaangażowani w twórczość ludzie nie mogą nie reagować na wydarzenia społeczno-polityczne. Białoruski artysta Władysław Zalenski nie jest wyjątkiem.

Wystawa grafiki i malarstwa Władysława Zalenskiego jest o przemianach wewnętrznych, o metamorfozach osobowości artysty, w zależności od biegu wydarzeń wokół.

Artysta mieszkał i studiował w Mińsku. Ale być artystą na Białorusi nie jest łatwo. Ciągła presja, strach, niemożliwość wypowiadania się, swobodnego tworzenia...

Jego prace są o uczuciach, o zmianach zewnętrznych, które powodują zmiany wewnętrzne. A świat już nigdy nie będzie taki sam.

Cechami utworów Władysława Zalenskiego są ekspresja postaci, kolorów, linii. W taki sposób podejmuje próbę odzwierciedlenia i analizy "wewnętrzne ja", a zatem „przepuszcza przez siebie” wydarzenia, które dzieją się wokół.

Jego prace są kontrastowe: malarstwo jest bogate, wyraziste, żywe i surrealistyczne, agrafika jest monochromatyczna i abstrakcyjna. Łączy je jednak odejście od naturalizmu, dynamika, dążenie do czegoś istotniejszego niż sama forma.

WERNISAŻ:

10 grudnia 2022 | 17:00

Sala konferencyjno-warsztatowa Nie Teatru | 2. piętro Astorii

Inne aktualności

zobacz wszystkie
22/3/2024 16:29

Międzynarodowy Dzień Teatru - zapraszamy do wspólnego świętowania 27 marca

Nie Teatr to miejsce nieszablonowe i nieoczywiste. W naszym repertuarze odnajdziecie różne formy sceniczne i muzyczne, ale to zawsze emocje i oczekiwania naszych widzów są dla nas najważniejsze. I choć Nie Teatr skutecznie wymyka się standardowej definicji teatru, to zawsze z nieskrywaną radością obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru!

Czytaj więcej
18/3/2024 12:43

Zmiana lokalizacji kasy Nie Teatru

Kasa oraz biuro Nie Teatru zostały przeniesione na 1. piętro budynku Astoria Business&Leisure  – jeszcze bliżej Nie Teatru!

Czytaj więcej
19/1/2024 15:29

"Zimowe Teatralia 2024" w Nie Teatrze - ostatnie miejsca

Od 22 do 26 stycznia wraz z Bernardem Banią zapraszamy wszystkich, którzy chcą przeżyć niezapomnianą teatralną przygodę podczas ferii. Na warsztaty zostało już kilka ostatnich miejsc.

Czytaj więcej