6/9/2022 16:40

Kobieta Sybiru. Prawo do Pamięci - zaproszenie

W Światowym Dniu Sybiraka 17 września w Nie Teatrze spotkamy się w szczególnym gronie, by przywołać opowieści Sybiraczek. One i ich perspektywy będą bohaterkami wydarzenia oraz publikacji, która zostanie w tym dniu zaprezentowana.

"Historie kobiet nie zostały opowiedziane. A bez historii doświadczenie nie zostaje wyrażone. Bez historii kobieta gubi się, gdy musi podjąć własne decyzje w swoim życiu. Nie uczy się cenić swych zmagań, rozkoszować własną mocą, rozumieć swego bólu. Bez historii oderwana jest od tych głębszych doświadczeń siebie i świata, które nazywa się duchowymi bądź religijnymi. Zamknięta jest w milczeniu.”*

KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI to projekt herstoryczny koncentrujący się na odkrywaniu, wyszukiwaniu, gromadzeniu, opowiadaniu i zapisywaniu kobiecych historii. Co istotne, mowa o historiach opowiadanych z perspektywy feministycznej oraz uwzględniających rolę dziejową kobiet. Nazywamy je herstoriami. Termin HERSTORY znany jest od lat 70-tych XX w. jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju żeńskiego her, czyli „Jej”**, tak więc herstoria to "Jej Opowieść".

Opowieści Sybiraczek – deportowanych i represjonowanych więźniarek, zesłanek i łagierniczek walczących o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek, o złamanych i naznaczonych piętnem życiorysach; herstorie wnuczek, córek, matek, ciotek, babć i prababć gotowych w akcie desperacji na wszystko - powinny być opowiedziane, usłyszane i zapisane.
Powyższa misja stała się podłożem dla projektu KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI, który urósł do rangi grupowego, stale poszerzającego swój zakres, bo rozrastającego się o kolejne historie, źródła, pamiątki archiwalne i wspomnienia zaświadczenia herstorycznego. My zaś – osoby w przedsięwzięcie zaangażowane czujemy się jego dokumentalistkami i dokumentalistami, strażniczkami i strażnikami pamięci KOBIET SYBIRU.

*****

Co przed nami?

  • posłuchamy gości i gościń, w tym autorów i autorek wspomnień oraz poezji o KOBIETACH SYBIRU przy akompaniamencie wiolonczeli
  • zapoznamy się z albumem KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI - będzie to jego premiera
  • wysłuchamy nagrania "Pieśni o Kobiecie Sybiru" i uroczyście przekażemy je Muzeum Pamięci Sybiru
  • obejrzymy film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek
  • będzie można wykonać wpis do Podlaskiej Księgi Kobiet.

Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski.

Wstęp wolny. Początek o godzinie 15:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zgłoszenia pod adresem: podlaskisenior@gmail.com

Na spotkanie zapraszają:
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Księga Kobiet
Herstoryczny Białystok

Organizacja patronująca medialnie wydarzeniu:
Radio Białystok
Poeci w sieci

*****

Zadanie publiczne „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” sfinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Na lata 2021-2030.

*****

Bez słowa skargi

Usta
zasznurował mi mróz
wspomnienia
wyparłam za progi lepianki

wybacz mi córeczko
że sceny z piekła
schowałam przed tobą
w najdalszych lasach Syberii

wiersz Katarzyny Grabowskiej

*****

*Tłumaczenie z książki Dwing Deep and Surfacing: Women Writers on a Spiritual
Quest autorstwa Carol Christ, str. 1.
**Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Herstoria

Fotografie i grafiki: 1/Babcia kąpiąca noworodka w izbie chorych na Syberii. Fot. archiwum rodzinne; 2/Jadwiga Solińska z babcią i siostrą. Fot. archiwum rodzinne Jadwigi Solińskiej; 3 i 4/Pixabay.

Inne aktualności

zobacz wszystkie
14/3/2023 15:02

Dołączamy do projektu „(Nie)widzialni”

Niepełnosprawność nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają. Dlatego dołączyliśmy do projektu "(Nie)widzialni", aby wspierać osoby z niewidoczną niepełnosprawnością i budować świadomość społeczną.

Czytaj więcej
12/3/2023 14:32

Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy

Monika Maszkowska - malarka i architektka wnętrz. Urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Jak sama mówi, sztuka jest jej pasją od zawsze, a tematyką najnowszych obrazów jest głównie człowiek i wycinki z życia, dnia codziennego. Od 17 marca do 2 kwietnia w Nie Teatrze oglądać będziemy jej wystawę zatytułowaną FRAGMENTY, spójne w ekspresji wyrazu obrazy ludzi, zwierząt, a także pejzaże i abstrakcje.

Czytaj więcej
27/2/2023 9:18

Niespodziewana zmiana w repertuarze 4 marca

Nagła choroba artystki spowodowała, że spektakl "Ja, córka Rasputina" obejrzymy dopiero 27 maja, ale nie lubimy, gdy Nie Teatr stoi pusty, więc 4 marca zapraszamy na wieczór zatytułowany "Związek ze sztuką: o relacjach i uczuciach", na który złożą się koncert Patryka Ołdziejewskiego, aktora Teatru Dramatycznego oraz spotkanie autorskie z Natalią Tur - blogerką i videoblogerką Nishki - wokół jej książki pt. "Związek na zakręcie".

Czytaj więcej