W Światowym Dniu Sybiraka 17 września w Nie Teatrze spotkamy się w szczególnym gronie, by przywołać opowieści Sybiraczek. One i ich perspektywy będą bohaterkami wydarzenia oraz publikacji, która zostanie w tym dniu zaprezentowana.
"Historie kobiet nie zostały opowiedziane. A bez historii doświadczenie nie zostaje wyrażone. Bez historii kobieta gubi się, gdy musi podjąć własne decyzje w swoim życiu. Nie uczy się cenić swych zmagań, rozkoszować własną mocą, rozumieć swego bólu. Bez historii oderwana jest od tych głębszych doświadczeń siebie i świata, które nazywa się duchowymi bądź religijnymi. Zamknięta jest w milczeniu.”*
KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI to projekt herstoryczny koncentrujący się na odkrywaniu, wyszukiwaniu, gromadzeniu, opowiadaniu i zapisywaniu kobiecych historii. Co istotne, mowa o historiach opowiadanych z perspektywy feministycznej oraz uwzględniających rolę dziejową kobiet. Nazywamy je herstoriami. Termin HERSTORY znany jest od lat 70-tych XX w. jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju żeńskiego her, czyli „Jej”**, tak więc herstoria to "Jej Opowieść".
Opowieści Sybiraczek – deportowanych i represjonowanych więźniarek, zesłanek i łagierniczek walczących o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek, o złamanych i naznaczonych piętnem życiorysach; herstorie wnuczek, córek, matek, ciotek, babć i prababć gotowych w akcie desperacji na wszystko - powinny być opowiedziane, usłyszane i zapisane.
Powyższa misja stała się podłożem dla projektu KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI, który urósł do rangi grupowego, stale poszerzającego swój zakres, bo rozrastającego się o kolejne historie, źródła, pamiątki archiwalne i wspomnienia zaświadczenia herstorycznego. My zaś – osoby w przedsięwzięcie zaangażowane czujemy się jego dokumentalistkami i dokumentalistami, strażniczkami i strażnikami pamięci KOBIET SYBIRU.
*****
Co przed nami?
Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski.
Wstęp wolny. Początek o godzinie 15:00.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zgłoszenia pod adresem: podlaskisenior@gmail.com
Na spotkanie zapraszają:
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Księga Kobiet
Herstoryczny Białystok
Organizacja patronująca medialnie wydarzeniu:
Radio Białystok
Poeci w sieci
*****
Zadanie publiczne „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” sfinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Na lata 2021-2030.
*****
Bez słowa skargi
Usta
zasznurował mi mróz
wspomnienia
wyparłam za progi lepianki
–
wybacz mi córeczko
że sceny z piekła
schowałam przed tobą
w najdalszych lasach Syberii
wiersz Katarzyny Grabowskiej
*****
*Tłumaczenie z książki Dwing Deep and Surfacing: Women Writers on a Spiritual
Quest autorstwa Carol Christ, str. 1.
**Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Herstoria
Fotografie i grafiki: 1/Babcia kąpiąca noworodka w izbie chorych na Syberii. Fot. archiwum rodzinne; 2/Jadwiga Solińska z babcią i siostrą. Fot. archiwum rodzinne Jadwigi Solińskiej; 3 i 4/Pixabay.
Koncert czeskiej artystki Martiny Trchovej, spektakl "Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk", oryginalne spektakle dla dzieci i spotkania wokół sztuki, wystawy, degustacje, wieczory tematyczne, kino, literatura, spotkanie z Teresą Drozdą, a na zakończenie czeski hit kinowy "Właściciele". Od 27 do 29 października czeska kultura znów zagości w Nie Teatrze!
Przyjdź na wydarzenie do Nie Teatru, a my zaopiekujemy się Twoim dzieckiem w naszym kreatywnym Przytulisku! Na wydarzenia 7 i 8 października oraz 26 listopada możesz zabrać swoją pociechę i obejrzeć spektakl wiedząc, że jest tuż obok pod czujną opieką.
Chcesz lepiej poznać siebie i swoje możliwości? Poznać ciekawych ludzi? Po pierwszej edycji warsztatów teatralnych dla dorosłych wiemy, że to wspaniała i bezpieczna przestrzeń dla nowych wyzwań i przekraczania własnych ograniczeń. I niezapomniana przygoda w teatrze i z teatrem :) Zapraszamy na II edycję razem z aktorem Teatru Dramatycznego, Bernardem Banią.