6/9/2022 16:40

Kobieta Sybiru. Prawo do Pamięci - zaproszenie

W Światowym Dniu Sybiraka 17 września w Nie Teatrze spotkamy się w szczególnym gronie, by przywołać opowieści Sybiraczek. One i ich perspektywy będą bohaterkami wydarzenia oraz publikacji, która zostanie w tym dniu zaprezentowana.

"Historie kobiet nie zostały opowiedziane. A bez historii doświadczenie nie zostaje wyrażone. Bez historii kobieta gubi się, gdy musi podjąć własne decyzje w swoim życiu. Nie uczy się cenić swych zmagań, rozkoszować własną mocą, rozumieć swego bólu. Bez historii oderwana jest od tych głębszych doświadczeń siebie i świata, które nazywa się duchowymi bądź religijnymi. Zamknięta jest w milczeniu.”*

KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI to projekt herstoryczny koncentrujący się na odkrywaniu, wyszukiwaniu, gromadzeniu, opowiadaniu i zapisywaniu kobiecych historii. Co istotne, mowa o historiach opowiadanych z perspektywy feministycznej oraz uwzględniających rolę dziejową kobiet. Nazywamy je herstoriami. Termin HERSTORY znany jest od lat 70-tych XX w. jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju żeńskiego her, czyli „Jej”**, tak więc herstoria to "Jej Opowieść".

Opowieści Sybiraczek – deportowanych i represjonowanych więźniarek, zesłanek i łagierniczek walczących o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek, o złamanych i naznaczonych piętnem życiorysach; herstorie wnuczek, córek, matek, ciotek, babć i prababć gotowych w akcie desperacji na wszystko - powinny być opowiedziane, usłyszane i zapisane.
Powyższa misja stała się podłożem dla projektu KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI, który urósł do rangi grupowego, stale poszerzającego swój zakres, bo rozrastającego się o kolejne historie, źródła, pamiątki archiwalne i wspomnienia zaświadczenia herstorycznego. My zaś – osoby w przedsięwzięcie zaangażowane czujemy się jego dokumentalistkami i dokumentalistami, strażniczkami i strażnikami pamięci KOBIET SYBIRU.

*****

Co przed nami?

  • posłuchamy gości i gościń, w tym autorów i autorek wspomnień oraz poezji o KOBIETACH SYBIRU przy akompaniamencie wiolonczeli
  • zapoznamy się z albumem KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI - będzie to jego premiera
  • wysłuchamy nagrania "Pieśni o Kobiecie Sybiru" i uroczyście przekażemy je Muzeum Pamięci Sybiru
  • obejrzymy film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek
  • będzie można wykonać wpis do Podlaskiej Księgi Kobiet.

Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski.

Wstęp wolny. Początek o godzinie 15:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zgłoszenia pod adresem: podlaskisenior@gmail.com

Na spotkanie zapraszają:
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Księga Kobiet
Herstoryczny Białystok

Organizacja patronująca medialnie wydarzeniu:
Radio Białystok
Poeci w sieci

*****

Zadanie publiczne „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” sfinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Na lata 2021-2030.

*****

Bez słowa skargi

Usta
zasznurował mi mróz
wspomnienia
wyparłam za progi lepianki

wybacz mi córeczko
że sceny z piekła
schowałam przed tobą
w najdalszych lasach Syberii

wiersz Katarzyny Grabowskiej

*****

*Tłumaczenie z książki Dwing Deep and Surfacing: Women Writers on a Spiritual
Quest autorstwa Carol Christ, str. 1.
**Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Herstoria

Fotografie i grafiki: 1/Babcia kąpiąca noworodka w izbie chorych na Syberii. Fot. archiwum rodzinne; 2/Jadwiga Solińska z babcią i siostrą. Fot. archiwum rodzinne Jadwigi Solińskiej; 3 i 4/Pixabay.

Inne aktualności

zobacz wszystkie
18/7/2024 14:50

III Dni Czeskie w Nie Teatrze

III Dni Czeskie w Nie Teatrze przechodzą z fazy planowania do rzeczywistości – przed nami trzy październikowe dni pełne fascynującej czeskiej kultury. Poznajcie harmonogram wydarzeń! Tegoroczna edycja to okazja, aby zanurzyć się w czeskiej literaturze, muzyce, filmie i sztuce, a także posmakować czeskiego humoru i absurdu. Dołączcie do nas, aby wspólnie celebrować różnorodność i bogactwo czeskiej kultury w sercu naszego miasta.

Czytaj więcej
18/6/2024 14:11

WAKACYJNE TEATRALIA 2024 - ostatnie dni zapisów!

Odkryj wartość kultowych Wakacyjnych Teatraliów! Zapisz swoje dziecko na tegoroczną, XII edycję i obserwuj, jak rozwija skrzydła pod okiem doświadczonych aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Wakacyjne Teatralia oferują niepowtarzalną okazję do odkrywania siebie, przełamywania barier, pokonywania niepewności i przede wszystkim, tworzenia niezapomnianych wspomnień. Dowodem na to są nasi stali uczestnicy, którzy wracają, aby ponownie zanurzyć się w tej wyjątkowej przygodzie. Kolejna edycja odbędzie się od 1 do 14 lipca - rekrutacja trwa do 28 czerwca 2024, o ile wcześniej nie zostanie wyczerpana liczba miejsc.

Czytaj więcej
6/6/2024 12:17

Co robimy latem? GRAMY! Przed nami Letnie granie vol. 3

W samym sercu miasta, na tarasie Astorii, już po raz trzeci gra letnia scena Nie Teatru! W klimatycznych okolicznościach zachodu słońca będziemy przenosić się w różne muzyczne światy. Nie zabraknie dobrego folku, alternatywnych brzmień, popu w najlepszym wydaniu, a będzie też... filmowo.

Czytaj więcej