6/9/2022 16:40

Kobieta Sybiru. Prawo do Pamięci - zaproszenie

W Światowym Dniu Sybiraka 17 września w Nie Teatrze spotkamy się w szczególnym gronie, by przywołać opowieści Sybiraczek. One i ich perspektywy będą bohaterkami wydarzenia oraz publikacji, która zostanie w tym dniu zaprezentowana.

"Historie kobiet nie zostały opowiedziane. A bez historii doświadczenie nie zostaje wyrażone. Bez historii kobieta gubi się, gdy musi podjąć własne decyzje w swoim życiu. Nie uczy się cenić swych zmagań, rozkoszować własną mocą, rozumieć swego bólu. Bez historii oderwana jest od tych głębszych doświadczeń siebie i świata, które nazywa się duchowymi bądź religijnymi. Zamknięta jest w milczeniu.”*

KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI to projekt herstoryczny koncentrujący się na odkrywaniu, wyszukiwaniu, gromadzeniu, opowiadaniu i zapisywaniu kobiecych historii. Co istotne, mowa o historiach opowiadanych z perspektywy feministycznej oraz uwzględniających rolę dziejową kobiet. Nazywamy je herstoriami. Termin HERSTORY znany jest od lat 70-tych XX w. jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju żeńskiego her, czyli „Jej”**, tak więc herstoria to "Jej Opowieść".

Opowieści Sybiraczek – deportowanych i represjonowanych więźniarek, zesłanek i łagierniczek walczących o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek, o złamanych i naznaczonych piętnem życiorysach; herstorie wnuczek, córek, matek, ciotek, babć i prababć gotowych w akcie desperacji na wszystko - powinny być opowiedziane, usłyszane i zapisane.
Powyższa misja stała się podłożem dla projektu KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI, który urósł do rangi grupowego, stale poszerzającego swój zakres, bo rozrastającego się o kolejne historie, źródła, pamiątki archiwalne i wspomnienia zaświadczenia herstorycznego. My zaś – osoby w przedsięwzięcie zaangażowane czujemy się jego dokumentalistkami i dokumentalistami, strażniczkami i strażnikami pamięci KOBIET SYBIRU.

*****

Co przed nami?

  • posłuchamy gości i gościń, w tym autorów i autorek wspomnień oraz poezji o KOBIETACH SYBIRU przy akompaniamencie wiolonczeli
  • zapoznamy się z albumem KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI - będzie to jego premiera
  • wysłuchamy nagrania "Pieśni o Kobiecie Sybiru" i uroczyście przekażemy je Muzeum Pamięci Sybiru
  • obejrzymy film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek
  • będzie można wykonać wpis do Podlaskiej Księgi Kobiet.

Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski.

Wstęp wolny. Początek o godzinie 15:00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zgłoszenia pod adresem: podlaskisenior@gmail.com

Na spotkanie zapraszają:
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Księga Kobiet
Herstoryczny Białystok

Organizacja patronująca medialnie wydarzeniu:
Radio Białystok
Poeci w sieci

*****

Zadanie publiczne „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” sfinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Na lata 2021-2030.

*****

Bez słowa skargi

Usta
zasznurował mi mróz
wspomnienia
wyparłam za progi lepianki

wybacz mi córeczko
że sceny z piekła
schowałam przed tobą
w najdalszych lasach Syberii

wiersz Katarzyny Grabowskiej

*****

*Tłumaczenie z książki Dwing Deep and Surfacing: Women Writers on a Spiritual
Quest autorstwa Carol Christ, str. 1.
**Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Herstoria

Fotografie i grafiki: 1/Babcia kąpiąca noworodka w izbie chorych na Syberii. Fot. archiwum rodzinne; 2/Jadwiga Solińska z babcią i siostrą. Fot. archiwum rodzinne Jadwigi Solińskiej; 3 i 4/Pixabay.

Inne aktualności

zobacz wszystkie
20/9/2022 13:21

"Czarne i Białe" Teatru pod Orzełkiem - spektakl charytatywny

To wyjątkowe przedstawienie, na które tym razem nie ma biletów. Teatr pod Orzełkiem ofiarował swoją pomoc w zbiórce na pilną operację dla małej, dwuletniej białostoczanki, Marysi Lisiewicz. Podczas wydarzenia zbieramy do puszki, a dochód zostanie w całości przekazany na pomoc Marysi. Zbiórka trwa na wydarzeniach w Nie Teatrze już od 23 września, a spektakl "Czarne i Białe" zagramy 29 września. Bądźcie z nami, nie tylko, by pomóc, ale także, aby rodzinnie spędzić czas w teatrze.

Czytaj więcej
11/8/2022 11:21

TEATR NIE DO BANI - całoroczne warsztaty teatralne dla dorosłych!

TEATR NIE DO BANI! To nasza nowa inicjatywa i nowy sposób na dotknięcie teatru.

To zaproszenie do teatru dla każdego, kto od zawsze marzył, by nie tylko być widzem, a stanąć po drugiej stronie, na scenie. To być może też pomysł, który właśnie w tej chwili zainspiruje Was, by swoją energię, kreatywność i wewnętrzną potrzebę zrealizować w nietypowej grupie, bo w grupie teatralnej.

Czytaj więcej
8/8/2022 12:38

Joga na tarasie - NOWOŚĆ!

Absolutna premiera! NIE TEATR zaprasza na cykl wyjątkowych spotkań na tarasie, tym razem koncerty zamieniamy na sesje jogi z Anią Chomczyk, Joginką w podróży i nauczycielką jogi w Yoga Shala Białystok

Proponujemy sesję wieczorną już 12 sierpnia, a sesję poranną 27 sierpnia. A po relaksacyjno-medytacyjnych zajęciach zapraszamy na porcję pysznej lemoniady

Czytaj więcej