28/4/23

godz.

19:00

Białostockie opowieści: OD ROZKOSZY DO RITZA - recital

28/4/23

godz.

19:00

Białostockie opowieści: OD ROZKOSZY DO RITZA - recital

kup bilety

Jeśli hasło "Ritz" w kontekście historii kulturalnego Białegostoku wywołuje nostalgiczne rozmarzenie, a w głowie pojawiają się obrazy i melodie przedwojennego Białegostoku, to zapraszamy na inscenizowany recital, który zaśpiewa Kamila Łucja Najduk. Za warstwę wizualną i dramaturgiczną odpowiada pochodzący z Białegostoku kostiumograf i scenograf Mateusz Karolczuk. Recital otworzy weekend „Białostockich opowieści” w Nie Teatrze.

"Od Rozkoszy do Ritza" to muzyczna pocztówka z międzywojennego Białegostoku, który tętnił życiem: w salach Pałacu Branickich strzelały korki od szampanów, unosiła się muzyka kostiumowych dancingów, w restauracji Ritz eleganckim gościom przygrywał kwartet smyczkowy, a na scenie Teatru Palace publiczność bawiły takie gwiazdy jak Zula Pogorzelska czy Eugeniusz Bodo. Hity międzywojennej estrady na deskach Nie Teatru zaśpiewa Kamila Łucja Najduk, a całość od czasu listopadowej premiery zostanie wzbogacona o kilka dodatkowych utworów. Usłyszymy m. in. "W małym kinie" Władysława Szpilmana, "Gdy zakwitną bzy" i "Ta mała piła dziś" Artura Golda, "Pijana fordanserka" Alfreda Schera, "Piosenka o zagubionym sercu" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" Henryka Warsa. Całość połączona spójną narracją, dla której kanwą stała się historia aspirującej, młodej artystki.

Recital wykreował Mateusz Karolczuk – pochodzący ze stolicy Podlasia scenograf i kostiumograf, który żywo zainteresowany dziedzictwem kulturowym rodzinnych stron, buduje sceniczny świat utkany ze wspomnień, magii historycznych zdjęć i muzycznego blichtru dawnego Białegostoku. Mateusz jest także twórcą scenografii i kostiumów do niezwykle popularnego musicalu na deskach Białostockiego Teatru Lalek „Hotel Ritz”.

Koncepcja wydarzenia, kostiumy, przestrzeń sceniczna – Mateusz Karolczuk

Występuje  – Kamila Łucja Najduk

Akompaniament – Konrad Sikora

KAMILA ŁUCJA NAJDUK

Aktorka teatralna, musicalowa i telewizyjna, wokalistka.

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie (2017), studentka V roku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, uczestniczka mistrzowskich kursów techniki i interpretacji wokalnej Ryszarda Karczykowskiego i Olgi Pasiecznik, Warsztatów Szekspirowskich Jonathana Kempa, International Meetings of Theater Schools in Corsica oraz Broadway Across Borders.

Współpracuje z Teatrem Narodowym (“Alicji Kraina Czarów”), Teatrem 6 Piętro (“Sinatra 100+”) oraz Operą Krakowską (“Kopernik”). Współpracowała także z warszawskimi teatrami: Studio Buffo (“Metro”, “Wieczór francuski”) oraz WARSawy (“Brak scenariusza na ośmiu aktorów”). Laureatka XXIII Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz V Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Gdańsku (2020).                                                                                                                                                   Obecnie bierze udział w trasie koncertowej po Polsce widowiska muzycznego Piosenki to...? - Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta.

KONRAD SIKORA

Pianista, muzyk sesyjny i aranżer.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz student UMFC w Warszawie. Współtworzy płyty z zespołami Porozumienie, iAX, Goda. Gra w zespole Malamut Quartet oraz Chopin University Big Band, a także jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Realizuje podkłady instrumentalne dla wokalistów, zespołów i grup artystycznych, m.in. My3, Akademii Rozwoju Muzycznego Triola, kanału muzycznego dla dzieci LogoZgraja i innych. Posiada 17-letnie doświadczenie jako muzyk klasyczny, jazzowy, zarówno w formie recitalowej, jak i akompaniamentu dla wokalistów i zespołów - występował między innymi z Ulą Dudziak, Rafałem Szatanen, Nickiem Sincklerem, Magdą Umer, Dorotą Miśkiewicz czy Janem Młynarskim.

MATEUSZ KAROLCZUK

Scenograf i kostiumograf

Student V roku Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i absolwent podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zadebiutował w sezonie artystycznym 2020/2021 realizując kostiumy do spektaklu „Stramer” w reż. Marcina Hycnara na deskach stołecznego Teatru Collegium Nobilium. W kolejnych latach współpracował m.in. z takimi teatrami jak Teatr 6. Piętro, Teatr Syrena i Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Telewizji.  Laureat Nagrody im. Andrzeja Pronaszki dla najlepszego debiutującego scenografa, przyznawanej przez Sekcję Scenografów ZASP (2021), II Wyróżnienia w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2021 oraz Stypendium dla Młodych Twórców (2022) ufundowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Od 2022 roku asystent prof. Ewy Braun w Pracowni Historii Kultury Materialnej i Obyczaju na Wydziale Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Recital powstał w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Fot. Krzysztof Karpiński

Artyści:

Kamila Łucja Najduk
Mateusz Karolczuk
Konrad Sikora
Data:
28/4/2023
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
55
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.

16/8/2024

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.