5/3/22

godz.

17:30

Bóg mordu - spektakl

5/3/22

godz.

17:30

Bóg mordu - spektakl

kup bilety

"Bóg mordu" Yasminy Rezy to dramat przesiąknięty czarnym humorem, który doskonale wyeksponował Roman Polański w filmie "Rzeź". W Nie Teatrze obejrzymy nową inscenizację, którą przygotowała Fundacja Teatru Scena Poczekalnia. To nie tylko ekscytujący obraz dzisiejszego świata, w którym trudno o porozumienie, ale także spektakl przygotowany z myślą o widzach z dysfunkcjami wzroku.

Dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić niesforne zachowanie swoich pociech.

Co się wydarzy? Spokojna i racjonalna rozmowa między dorosłymi?

Może jednak coś mniej cywilizowanego?

To, co zaczyna się jako dialog pełen konwenansów, szybko przeradza się w prawdziwe pole bitwy na słowa i emocje…

„Bóg mordu” Yasminy Rezy to błyskotliwie rozpisane inteligentne dialogi, pełne ironii i czarnego humoru, które są doskonałym pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów.  

To czarna komedia z manierami…  bez manier!

Z recenzji Dariusza Pawłowskiego na łamach Dziennika Łódzkiego:

"(...) „Bóg mordu”, wyreżyserowany dla Teatru Scena Poczekalnia przez Zbigniewa Rybkę opowiada zaś o dysfunkcji umiejętności osiągania porozumienia oraz dewastacji znaczeń w świecie ludzi jawiących się jako światli, otwarci, czuli społecznie reprezentanci najbardziej zaawansowanej przecież w ich mniemaniu kultury zachodu. Świetnie napisana, dynamiczna jednoaktówka, w której z każdym kolejnym dialogiem opadają z bohaterów maski skrywające hipokryzję, małostkowość i najzwyklejszy prymitywizm w interpretacji reżysera i aktorów „Poczekalni” dostaje - także dzięki pozostawieniu na pierwszym planie samego tekstu - szczególnego wymiaru aktualności. Jak intensywnie bowiem brzmią w okolicznościach globalnych szczepień prawniczo-medialne sztuczki podejmowane przez jednego z bohaterów - adwokata Alaina, by zatuszować efekty uboczne leku na nadciśnienie produkowanego przez firmę jego klienta? Jak dobitnie naiwne okazuje się mieszczańskie analizowanie afrykańskiej historii wobec międzynarodowej nieudolności w reagowaniu na problem wojennych i nie tylko uchodźców napływających do Europy i Ameryki? A co najbardziej dojmujące, zapisany w sztuce wybuch autentycznej „mowy nienawiści” u osób „na poziomie”, które w sposób taktowny chciały wyjaśnić trywialny w porównaniu z zachowaniem dorosłych konflikt ich dzieci, unaocznia, jak bardzo mało prawdopodobne jest porozumienie się w świecie, który codziennie, w każdej sprawie, bezrefleksyjnie dzieli się na dwa, w poczuciu wyższości jednej strony nad drugą "

Obsada:

Veronique Houllie – Izabela Noszczyk

Michel Houllie – Michał Wielewicki

Annette Reille – Marta Maria Wiśniewska

Alain Reille – Hubert Jarczak

Realizatorzy:

autorka: Yasmina Reza

tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

reżyseria: Zbigniew Rybka

audiodeskrypcja: Paweł Kamza

scenografia: Sebastian Nowicki

kostiumy: Agnieszka Warcholińska - Nowak

opracowanie muzyczne: Damian Neogenn – Lindner

Premiera: 27 i 28 sierpnia 2021

Scena Kameralna Teatru Muzycznego w Łodzi

Czas trwania przedstawienia: 90 minut ( bez przerwy )

Spektakl dla widzów od 16 lat

Spektakl przygotowany jest do odbioru przez osoby z dysfunkcją wzroku

 

„Bóg mordu” w reżyserii Zbigniewa Rybki jest kolejną premierą Fundacji Teatru Scena Poczekalnia. Spektakl zrealizowano w ramach przyznanego dofinansowania z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania: „Teatr, który nie wyklucza - „Bóg mordu” Yasminy Rezy – Premiera”.

Partner projektu: Teatr Miejski w Lesznie  

  

fot. Beata Ciesielska

 

Artyści:

No items found.
Data:
5/3/2022
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
90
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
15/6/2024

Polska prapremiera spektaklu „Zaprzysiężone dziewice” – Teatr BaWiMo

Spektakl "Zaprzysiężone dziewice" Teatru BaWiMo przenosi widzów w głąb tradycji i kultury Albanii. Sztuka Michaiła Olega Michajłowa opowiada historię jednego z najbardziej fascynujących i tajemniczych zwyczajów tego regionu - obietnicy, która zobowiązuje do honorowego zachowania, a jednocześnie stanowi wyraz głębokiego szacunku wobec drugiej osoby. Sztukę zobaczymy po raz pierwszy w języku polskim - będzie to polska prapremiera w Nie Teatrze i druga premiera Teatru BaWiMo na naszej scenie.

17/6/2024

Pippi, po prostu Pippi | pokaz finałowy PRO ARTE START

Grupa teatralna, która przez cały rok uczestniczyła w warsztatach BERNART BERNARD BANIA w Nie Teatrze, stoi przed swoim wielkim momentem - finałowym pokazem. Zaprezentują się w sztuce inspirowanej jedną z najsłynniejszych opowieści dla dzieci. Zobaczymy interpretację historii Pippi - tej zadziornej rudowłosej dziewczynki, która nieustannie przekracza granice konwencji i przyzwyczajeń. To będzie opowieść o odkrywaniu własnej odwagi i siły, które kryją się w sercach najmłodszych.

18/6/2024

I jak tu być normalnym... | pokaz finałowy grupy PRO ARTE

18 czerwca na scenie Nie Teatru zobaczymy efekty warsztatów młodzieży, która przez cały rok pod okiem wprawionego prowadzącego i zarazem czynnego aktora Bernarda Bani pracowała nad przygotowaniem spektaklu "I jak tu być normalnym...". To oparta na tekście Petra Zelenki wyjątkowa podróż przez absurdy życia i ludzkiej egzystencji.