5/3/23

godz.

18:00

"Gdzieś na ulicy nienazwanej..." - PIEŚNI PIWNICY POD BARANAMI | Agata Ślazyk

5/3/23

godz.

18:00

"Gdzieś na ulicy nienazwanej..." - PIEŚNI PIWNICY POD BARANAMI | Agata Ślazyk

kup bilety

Agata Ślazyk śpiewa hymny Piwnicy pod Baranami z niezwykłym blaskiem. Z bogatego archiwum Piwnicy artystka wybrała przeboje, ale także utwory, które współgrają z jej scenicznym temperamentem. Na jeden wieczór Nie Teatr wypełni się aurą słynnego krakowskiego kabaretu.

Wszystkie pieśni tego koncertu zaistniały na deskach Kabaretu Piwnica pod Baranami. W połowie to utwory stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją m.in. Witkacego, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Oczy tej małej”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, piwniczny hymn – „Ta nasza młodość”, utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza – m.in. „Pejzaż horyzontalny”, Andrzeja Nowaka „Niebieska patelnia”. „Sonet 49” Williama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego – kompozytora m.in. słynnych „Dezyderatów” - w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku.

Usłyszymy także pieśni, które na piwniczną scenę wprowadziła sama Agata Ślazyk a wśród nich kompozycję Tomasza Kmiecika do wiersza Światopełka Karpińskiego „Groteska o grajku i wiolonczeli”. To pieśń, z którą Artystka pojawiła się w Piwnicy i z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu.

Recital złożony z piwnicznych utworów jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego przez Agatę Ślazyk w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz.

Na scenie będą towarzyszyli artystce:

Tomasz Kmiecik - piwniczny pianista i kompozytor. Napisał muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Wyróżniony w kategorii - muzyka teatralna - „Złotą Maską” w 1995 roku.

Michał Półtorak - muzyk, który nie lubi,  gdy się mówi o nim „legendarny skrzypek piwniczny”. Współpracował m.in.: z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Preisnerem, Aloszą Awdiejewem.

 

AGATA ŚLAZYK  

jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka i autorka piosenek nie poddaje się „zaszufladkowaniu” do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje.

Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju: od warszawskiej Sali Kongresowej przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, wszystkie polskie filharmonie do nowej siedziby NOSPRu w Katowicach. Z Kabaretem odwiedziła Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię, Austrię i Niemcy.

Z własnym recitalem odwiedziła wiele ośrodków polonijnych występując m.in. w: Ognisku Polskim w Londynie, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, Jazz Clubie POSK w Londynie, Rotary Centre For The Art w Kelowna - Kanada, Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga - Kanada, oraz będąc zapraszana przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton również w Kanadzie ( The Yardbird Suite, The Polish Hall) i organizację POLONIA Forum Kultury Polskiej w Karlsruhe w Niemczech.

Ważnym dla Agaty był koncert w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w lutym 2010 roku. Koncert ten odbył się z okazji 30-lecia powstania Solidarności a gościem honorowym był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zagraniczne koncerty spowodowały rozszerzenie repertuaru Artystki o utwory anglojęzyczne. Zadbała o tłumaczenia własnych i napisanych dla siebie tekstów na język angielski i z towarzyszeniem kilku muzyków zagrała koncert dla angielskojęzycznej publiczności w sali Sage Gateshead (Newcastle upon Tyne - Wielka Brytania).

W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album zatytułowany „Nie daj się zjeść”. Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu "Alternatywnej listy przebojów" Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana „Znów za długo spałam”, zajęła 5 miejsce w plebiscycie „90 piosenek na 90 lat Radia Kraków”. W październiku 2022 roku wydany został najnowszy album Agaty "Pieśni Piwnicy pod Baranami - Moja historia".

 

Oto kilka prasowych reminiscencji koncertów Agaty Ślazyk:

"Byłam na piątkowym recitalu Agaty Ślazyk. Piwnica pod Baranami. Ten adres znam tak dobrze, od przeszło 60 lat, więc wchodzę ze wzruszeniem i – lekką

obawą – czy nadal będzie to Piwnica pod Baranami. I jest!!! Agatko, jesteś  wielka, jesteś rodowitą Piwniczanką, jedną z nich, tamtych, których tak dobrze pamiętam. Mogłabyś zaśpiewać z nimi, równa talentem, śliczna, rozdająca widzom wzruszenie, śmiech od ucha do ucha i „tę swoją młodość, z kości i krwi.” Dziękuję Ci, za ten wieczór, który był „przeciw temu czasowi”, i który dotąd mam w uszach i pod powiekami."

Elżbieta Zechenter-Spławińska (2022 r.)

 

„Mówi się o niej, że to „najczystszy piwniczny głos ”.”
Dziennik Polski , 27 października 2014

 

To dobrze, że ktoś taki jak Agata Ślazyk znalazł się w zespole Piwnicy pod Baranami. Na swoich recitalach tamże, wprawdzie nieśmiało, z olbrzymią pokorą dla prawykonań, ale śpiewa piwniczne hymny. Robi to jednak dobrze, by nie powiedzieć najlepiej. Dzięki takim prezentacjom legenda Piwnicy będzie ciągle odżywała.”

Wiesław Siekierski -dziennikarz współpracujący m.in. z: Jazz Forum, Dziennikiem Polskim, Gazetą Krakowską.

 

„Poszłam do POSK-u na występ artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. (...) Palce lizać i ukłony dla żony - jak napisał Gombrowicz, choć w zupełnie innej konfiguracji. Spektakl był na medal.(...) Wcielenie Edith Piaf i Lizy Minnelli. Zjawiskowa Agata Ślazyk.(...) No i ci muzycy!!! Skrzypek i pianista. Tomasz Kmiecik i Michał Półtorak. Radość dla uszu. Należą im się medale.”

Krystyna Cywińska, Nowy Czas, Londyn, 26 września 2008 r.

 

„Agata Ślazyk autorskimi piosenkami i gitarą podarowała publiczności dużą dawkę energetycznego grania i śpiewania. Przeniosła do Karpacza odrobinę współczesnego ducha kabaretu krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”

Babskie granie na 26. „Gitarąi piórem” MPP, Karpacz 16 sierpnia, 2014

 

Artyści:

Agata Ślazyk
Data:
5/3/2023
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
3/2/2023

Jantar/Krawczyk - koncert

Pomysł na ten recital wziął się ze zwykłej, a może niezwykłej ciekawości. Pewnego razu Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, obejrzał film biograficzny o Krzysztofie Krawczyku i spokoju nie dawał mu białostocki epizod z życia artysty…

4/2/2023

EL CRÉDITO - spektakl komediowy | Przemysław Sadowski i Marcel Wiercichowski

Pozornie zwyczajna historia: do banku przychodzi klient, chce dostać kredyt. Jest jednak pewien problem – nie dysponuje żadnym zabezpieczeniem finansowym. Kiedy bankier definitywnie odmawia mu przyznania pożyczki, zdesperowany klient sięga pod dość nietypowy szantaż. Jaki? Nie zdradzimy, po co psuć zabawę! A będzie przednia, dzięki talentom aktorskim i komediowym zarazem pochodzącego z Podlasia Przemysława Sadowskiego oraz Marcela Wiercichowskiego.

5/2/2023

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Krzysztof Daukszewicz stale aktualizuje zasób swoich piosenek i dowcipów, a ma ich pewnie setki. Satyryk opisuje i wyśmiewa od dziesięcioleci absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Podczas wydarzenia artyście towarzyszyć będzie pianista Mieczysław Grochowski.