28/10/23

godz.

18:00

II Dni Czeskie: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk – spektakl

28/10/23

godz.

18:00

II Dni Czeskie: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk – spektakl

kup bilety

„Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania” – mówi Mirosław Bieliński, odtwórca roli Szwejka w spektaklu teatru TeTeTeT z Kielc, który obejrzymy w ramach II Dni Czeskich w Nie Teatrze 28 października.

Dobry wojak Szwejk to postać już popkulturowa, która za sprawą książki Jaroslava Haška i rzecz jasna filmu niezmiennie kojarzy nam się z czeskim poczuciem humoru i czeskim podejściem do życia, które na swój sposób uosabia Szwejk. Świetnie podsumowuje spektakl i rolę Mirosława Bielińskiego Lidia Cichocka z Echo Dnia Kielce:

[…] Z obszernego dzieła Jarosława Haska wyjęto najistotniejsze wątki, by pokazać historię wcielonego dla armii Jego Cesarskiej Mości Szwejka. Określonego mianem idioty, człowieka prostodusznego, dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Opowieści o kolejnych przeciwnościach i niezwykłych zbiegach okoliczności opowiadane są z humorem, lecz, chociaż wywołują śmiech podszyte są gorzką refleksją, to przejmująca wypowiedź przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, bezsensowności. Szwejk Mirosława Bielińskiego jest takim właśnie pozornym idiotą, a naprawdę mędrcem, filozofem i rewolucjonistą, także królem życia potrafiącym się cieszyć i zachwycać. Mirosław Bieliński w trakcie ponad godzinnego spektaklu jest nie tylko Szwejkiem, ale także generałem, porucznikiem, kapelanem, felczerem płynnie przechodząc od jednej postaci do drugiej. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn decydując się na prostą formę bez udziwnień. Dzięki temu Szwejk nawiązuje bardzo bliski kontakt z publicznością.”

Reżyserem spektaklu jest Sławomir Gaudyn, który dokonując luźnej adaptacji książki Haška wyraźnie odnosi się do tematu wojny, jej idiotyzmu i bezsensowności, a jednocześnie porusza temat człowieka, którego mielą wojskowe tryby, on zaś radzi sobie z przeciwnościami dzięki swej dziecięcej naiwności i dobroduszności. Odtwórca roli Szwejka, Mirosław Bieliński, dodaje: “Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania. Zwierzęta walczą tylko o to, co niezbędne im do życia, a człowiekowi “ciągle mało”. O Szwejku mówi się, że jest idiotą, ale czy na pewno? Zawsze pociągała mnie ta postać, chociaż zdaję sobie sprawę z trudu, jakim jest jej zagranie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód, a ja mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom widzów, wcielając się w wymarzoną rolę. Serdecznie zapraszam.”

 I my zapraszamy, zarówno na spektakl, jak i na cały czeski weekend w Nie Teatrze​.

SCENARIUSZ i REŻYSERIA: SŁAWOMIR GAUDYN

na podstawie powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka"

WYKONANIE: MIROSŁAW BIELIŃSKI

scenografia: JOANNA BISKUP- BRYKCZYŃSKA

​PREMIERA: 26.09.2021

czas trwania: ok.80 minut (bez przerwy)

Współorganizatorem jest Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.

Partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Artyści:

Mirosław Bieliński
Data:
28/10/2023
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
18/4/2024

HANNA BANASZAK - Stoję na Tobie ziemio

18 kwietnia zapraszamy na kameralne spotkanie - rozmowę z Hanną Banaszak, ilustrowane piosenkami. Artystka, która rozpoczęła swoją artystyczną drogę pod koniec lat 70-tych nie ustaje w poszukiwaniu wiarygodnych i różnorodnych form artystycznych. Dbałość względem słowa czynią ją niezrównaną i konsekwentną interpretatorką polskiej poezji. Spełnia się śpiewając zarówno do muzyki Mozarta, Vivaldiego czy Gershwina, jak i Satanowskiego, Metheny’ego czy Preisnera. Rozległe horyzonty i pasje Hanny Banaszak odkryjemy podczas wspólnego spotkania w Nie Teatrze.

19/4/2024

EWELINA FLINTA - koncert

Ewelina Flinta - artystka o charyzmatycznym głosie, której płyta „Przeznaczenie" w niecałe pół roku pokryła się złotem - wraca na scenę muzyczną. Słowa i kompozycje tym razem dedykowane są przede wszystkim kobietom. Ewelina Flinta z materiałem z nowej płyty zachwyci nas 19 kwietnia.

20/4/2024

SEKS DLA OPORNYCH - spektakl | Teatr TeTaTeT

„Seks dla opornych” to nieco gorzki, ale jednocześnie zabawny tekst o małżeńskich przygodach. Komedia, która trafnie obrazuje męskie i damskie punkty widzenia, pragnienia, a także wyobrażenia o nich samych. Zapraszamy na mądry, obfitujący w błyskotliwe dialogi spektakl o życiu, który jednocześnie wzrusza i bawi do łez.