29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

kup bilety

Czescy artyści śpiewają polskie piosenki. Od dawna. Także współcześnie. A czasem śpiewają też czeskie piosenki po polsku. Jakie to piosenki? Jakie miejsce zajmują w czeskiej kulturze? Która z czeskich piosenek jest symbolem polskiego kabaretu lat siedemdziesiątych? Na te i podobne pytania odpowie niezależna dziennikarka, propagatorka czeskiej kultury i wspaniała gawędziarka, Teresa Drozda, ilustrując swoją opowieść odpowiednimi przykładami muzycznymi. Ewa Demarczyk po czesku? Czemu nie!

Teresa Drozda od 1992 roku pracuje z mikrofonem, rozmawia i nagrywa tworząc fantastyczne archiwum kultury. Przez wiele lat kobieta radia –słyszeliście ją m.in. na antenie Polskiego Radia, dziś – autorka „na swoim”. Twórczyni podcastu DROZDOWISKO, strony strefapiosenki.pl i profilu Czeski kousek. Znakomita dziennikarka i miłośniczka kultury, o której wspaniale opowiada swoim słuchaczom, często także widzom. Kocha twórczość Jeremiego Przybory, ale jak nikt zna powiązania między polską a czeską piosenką. O tych ciekawych relacjach będzie głównie opowiadać podczas spotkania z widzami Nie Teatru w ramach II Dni Czeskich.

Jest niezwykle aktywną i ciekawską osobą, dlatego zarówno kultura polska i czeska nie skryje przed nią żadnych tajemnic. Dociera do niezwykle interesujących osobowości, wciąż na nowo odkrywa z pozoru dobrze znane rejony kultury. Rozmawiała z takimi osobistościami świata kultury jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Barbara Wrzesińska, Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Tokarczuk, Jeremi Przybora, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas i wielu, wielu innych. Jej archiwum pełne jest też rozmów z czeskimi artystami.

Spotkanie z nią będzie pełne anegdot i niezwykłych opowieści, na które już dziś zapraszamy. Ale zanim się spotkamy warto przypomnieć sobie głos, który nie raz zapraszał nas na „Powtórkę z rozrywki” i zanurzyć się w spotkaniach, które w swoim podcaście aranżuje Teresa Drozda.

Teresą Drozdę znajdziecie pod poniższymi linkami:

https://patronite.pl/TeresaDrozda

https://strefapiosenki.pl/

https://www.facebook.com/czeskikousek

W Nie Teatrze spotkamy się 29 października.

Artyści:

Teresa Drozda
Data:
29/10/2023
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
25
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.

16/8/2024

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.