29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

kup bilety

Czescy artyści śpiewają polskie piosenki. Od dawna. Także współcześnie. A czasem śpiewają też czeskie piosenki po polsku. Jakie to piosenki? Jakie miejsce zajmują w czeskiej kulturze? Która z czeskich piosenek jest symbolem polskiego kabaretu lat siedemdziesiątych? Na te i podobne pytania odpowie niezależna dziennikarka, propagatorka czeskiej kultury i wspaniała gawędziarka, Teresa Drozda, ilustrując swoją opowieść odpowiednimi przykładami muzycznymi. Ewa Demarczyk po czesku? Czemu nie!

Teresa Drozda od 1992 roku pracuje z mikrofonem, rozmawia i nagrywa tworząc fantastyczne archiwum kultury. Przez wiele lat kobieta radia –słyszeliście ją m.in. na antenie Polskiego Radia, dziś – autorka „na swoim”. Twórczyni podcastu DROZDOWISKO, strony strefapiosenki.pl i profilu Czeski kousek. Znakomita dziennikarka i miłośniczka kultury, o której wspaniale opowiada swoim słuchaczom, często także widzom. Kocha twórczość Jeremiego Przybory, ale jak nikt zna powiązania między polską a czeską piosenką. O tych ciekawych relacjach będzie głównie opowiadać podczas spotkania z widzami Nie Teatru w ramach II Dni Czeskich.

Jest niezwykle aktywną i ciekawską osobą, dlatego zarówno kultura polska i czeska nie skryje przed nią żadnych tajemnic. Dociera do niezwykle interesujących osobowości, wciąż na nowo odkrywa z pozoru dobrze znane rejony kultury. Rozmawiała z takimi osobistościami świata kultury jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Barbara Wrzesińska, Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Tokarczuk, Jeremi Przybora, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas i wielu, wielu innych. Jej archiwum pełne jest też rozmów z czeskimi artystami.

Spotkanie z nią będzie pełne anegdot i niezwykłych opowieści, na które już dziś zapraszamy. Ale zanim się spotkamy warto przypomnieć sobie głos, który nie raz zapraszał nas na „Powtórkę z rozrywki” i zanurzyć się w spotkaniach, które w swoim podcaście aranżuje Teresa Drozda.

Teresą Drozdę znajdziecie pod poniższymi linkami:

https://patronite.pl/TeresaDrozda

https://strefapiosenki.pl/

https://www.facebook.com/czeskikousek

W Nie Teatrze spotkamy się 29 października.

Artyści:

Teresa Drozda
Data:
29/10/2023
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
25
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
15/6/2024

Polska prapremiera spektaklu „Zaprzysiężone dziewice” – Teatr BaWiMo

Spektakl "Zaprzysiężone dziewice" Teatru BaWiMo przenosi widzów w głąb tradycji i kultury Albanii. Sztuka Michaiła Olega Michajłowa opowiada historię jednego z najbardziej fascynujących i tajemniczych zwyczajów tego regionu - obietnicy, która zobowiązuje do honorowego zachowania, a jednocześnie stanowi wyraz głębokiego szacunku wobec drugiej osoby. Sztukę zobaczymy po raz pierwszy w języku polskim - będzie to polska prapremiera w Nie Teatrze i druga premiera Teatru BaWiMo na naszej scenie.

17/6/2024

Pippi, po prostu Pippi | pokaz finałowy PRO ARTE START

Grupa teatralna, która przez cały rok uczestniczyła w warsztatach BERNART BERNARD BANIA w Nie Teatrze, stoi przed swoim wielkim momentem - finałowym pokazem. Zaprezentują się w sztuce inspirowanej jedną z najsłynniejszych opowieści dla dzieci. Zobaczymy interpretację historii Pippi - tej zadziornej rudowłosej dziewczynki, która nieustannie przekracza granice konwencji i przyzwyczajeń. To będzie opowieść o odkrywaniu własnej odwagi i siły, które kryją się w sercach najmłodszych.

18/6/2024

I jak tu być normalnym... | pokaz finałowy grupy PRO ARTE

18 czerwca na scenie Nie Teatru zobaczymy efekty warsztatów młodzieży, która przez cały rok pod okiem wprawionego prowadzącego i zarazem czynnego aktora Bernarda Bani pracowała nad przygotowaniem spektaklu "I jak tu być normalnym...". To oparta na tekście Petra Zelenki wyjątkowa podróż przez absurdy życia i ludzkiej egzystencji.