29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

29/10/23

godz.

16:00

II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

kup bilety

Czescy artyści śpiewają polskie piosenki. Od dawna. Także współcześnie. A czasem śpiewają też czeskie piosenki po polsku. Jakie to piosenki? Jakie miejsce zajmują w czeskiej kulturze? Która z czeskich piosenek jest symbolem polskiego kabaretu lat siedemdziesiątych? Na te i podobne pytania odpowie niezależna dziennikarka, propagatorka czeskiej kultury i wspaniała gawędziarka, Teresa Drozda, ilustrując swoją opowieść odpowiednimi przykładami muzycznymi. Ewa Demarczyk po czesku? Czemu nie!

Teresa Drozda od 1992 roku pracuje z mikrofonem, rozmawia i nagrywa tworząc fantastyczne archiwum kultury. Przez wiele lat kobieta radia –słyszeliście ją m.in. na antenie Polskiego Radia, dziś – autorka „na swoim”. Twórczyni podcastu DROZDOWISKO, strony strefapiosenki.pl i profilu Czeski kousek. Znakomita dziennikarka i miłośniczka kultury, o której wspaniale opowiada swoim słuchaczom, często także widzom. Kocha twórczość Jeremiego Przybory, ale jak nikt zna powiązania między polską a czeską piosenką. O tych ciekawych relacjach będzie głównie opowiadać podczas spotkania z widzami Nie Teatru w ramach II Dni Czeskich.

Jest niezwykle aktywną i ciekawską osobą, dlatego zarówno kultura polska i czeska nie skryje przed nią żadnych tajemnic. Dociera do niezwykle interesujących osobowości, wciąż na nowo odkrywa z pozoru dobrze znane rejony kultury. Rozmawiała z takimi osobistościami świata kultury jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Barbara Wrzesińska, Krystyna Janda, Agata Kulesza, Olga Tokarczuk, Jeremi Przybora, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Gołas i wielu, wielu innych. Jej archiwum pełne jest też rozmów z czeskimi artystami.

Spotkanie z nią będzie pełne anegdot i niezwykłych opowieści, na które już dziś zapraszamy. Ale zanim się spotkamy warto przypomnieć sobie głos, który nie raz zapraszał nas na „Powtórkę z rozrywki” i zanurzyć się w spotkaniach, które w swoim podcaście aranżuje Teresa Drozda.

Teresą Drozdę znajdziecie pod poniższymi linkami:

https://patronite.pl/TeresaDrozda

https://strefapiosenki.pl/

https://www.facebook.com/czeskikousek

W Nie Teatrze spotkamy się 29 października.

Artyści:

Teresa Drozda
Data:
29/10/2023
Czas trwania: około
80
min
Cena biletu:
25
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
23/9/2023

Audiencja III czyli Raj Eskimosów - spektakl | Marcel Wiercichowski i Katarzyna Michalska

"Piszę sztuki dla marzycieli(...)" - mawiał autor "Raju Eskimosów", jeden z najbardziej odkrywczych współczesnych dramaturgów polskich. „ Audiencja III czyli Raj Eskimosów” powstała w 1964 roku, ale w dowcipny sposób zderza ludzi i sytuację, co czyni ją ponadczasową. Na scenie zobaczymy Marcela Wiercichowskiego, który uwiódł nas swoją rolą w spektaklu „El Credito” oraz Katarzynę Michalską, która spotka się z nami po raz pierwszy. Oboje po mistrzowsku opanowali technikę improwizacji, która obecna będzie w grze aktorskiej i muzycznej tej dwójki aktorów.

24/9/2023

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Krzysztof Daukszewicz stale aktualizuje zasób swoich piosenek i dowcipów, a ma ich pewnie setki. Satyryk opisuje i wyśmiewa od dziesięcioleci absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Podczas wydarzenia artyście towarzyszyć będzie pianista Mieczysław Grochowski.

29/9/2023

MARTYNA JAKUBOWICZ - koncert "Dobrze"

Z okazji 40-lecia wydania debiutanckiej płyty „Maquillage” Martyna Jakubowicz wyrusza w trasę „Dobrze”. Jak to dobrze, że odwiedzi nas w Nie Teatrze! Intymna atmosfera i subiektywny wybór utworów wydanych dotychczas na 15 płytach sprawią, że w towarzystwie artystki i zaproszonych przez nią muzyków poczujemy się wyjątkowo.