29/10/23

godz.

18:30

II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy

29/10/23

godz.

18:30

II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy

kup bilety

Przebojowy debiut Jiříego Havelki obejrzało w kinach w Czechach ponad 300 tysięcy widzów! „Właściciele” to nakręcona w zaledwie osiem dni, w doborowej obsadzie, brawurowa komedia okraszona potężną dawką wyjątkowego czeskiego humoru. Pełne ciętych dialogów, lekko złośliwe studium ludzkich, a może raczej sąsiedzkich charakterów.

Akcja nagrodzonego trzema Czeskimi Lwami filmu Jiříego Havelki, opartego na popularnej sztuce teatralnej jego autorstwa, rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan.

Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis.

Jiří Havelka – urodził się w1980 roku w czeskiej Jihlavie. Reżyser teatralny, dramaturg, aktor. AbsolwentAkademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Teatrem zainteresował się jeszcze wczasach szkolnych. Jest jednym z członków kabaretowej grupy teatralnej VOSTO5,znanej z oryginalnych form teatralnych opartych na improwizacji. W 2007 rokuotrzymał Nagrodę im. Alfréda Radoka dla talentu roku. Zrealizowani w 2019 roku„Właściciele” to jego filmowy debiut w roli reżysera. Sukces filmu pozwolił muna kontynuowanie tej drogi.

WŁAŚCICIELE

Tytuł oryginalny: Vlastníci

w reżyserii Jiříego Havelki

TWÓRCY FILMU:

Reżyseria i scenariusz: JiříHavelka

Zdjęcia: Martin Žiaran

Montaż: Otakar Senovský

Scenografia: Anežka Straková

Kostiumy: Andrea Králová

Producenci: Marek Jeniček,Roman Kasparovsky, Martina Stránská

OBSADA:

Tereza Ramba - Pani Zahrádková

Vojtĕch Kotek - Pan Zahrádka

Dagmar Veškrnová -Havlová PaniHorvátová

Jiří Lábus - Pan Kubát

Pavla Tomicová - Pani Procházková

Ondřej Malý - Pan Novák

Klára Melišková - Pani Roubičková

Prasa o filmie:

Dzięki znakomitym występom głównych aktorów, ciętym dialogom i boleśnie celnym podtekstom politycznym nietrudno zrozumieć, dlaczego film zdobył trzy Czeskie Lwy oraz dwie Nagrody Czeskiej Krytyki. - Jack Stephens, Brno Daily

Trudno wyobrazić sobie lepszy reżyserski debiut niż „Właściciele” Jiříego Havelki. - czechypopolsku.pl

Najlepsza czeska komedia od dłuższego czasu. - csfd.cz

Mimo że akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, film spodobał się czeskiej publiczności, bo wielu widzów mogło odnieść się do ekranowej sytuacji na podstawie własnych doświadczeń. - english.radio.cz

Współorganizatorem II Dni Czeskich jest Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.

Partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Artyści:

No items found.
Data:
29/10/2023
Czas trwania: około
96
min
Cena biletu:
22
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
23/9/2023

Audiencja III czyli Raj Eskimosów - spektakl | Marcel Wiercichowski i Katarzyna Michalska

"Piszę sztuki dla marzycieli(...)" - mawiał autor "Raju Eskimosów", jeden z najbardziej odkrywczych współczesnych dramaturgów polskich. „ Audiencja III czyli Raj Eskimosów” powstała w 1964 roku, ale w dowcipny sposób zderza ludzi i sytuację, co czyni ją ponadczasową. Na scenie zobaczymy Marcela Wiercichowskiego, który uwiódł nas swoją rolą w spektaklu „El Credito” oraz Katarzynę Michalską, która spotka się z nami po raz pierwszy. Oboje po mistrzowsku opanowali technikę improwizacji, która obecna będzie w grze aktorskiej i muzycznej tej dwójki aktorów.

24/9/2023

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Krzysztof Daukszewicz stale aktualizuje zasób swoich piosenek i dowcipów, a ma ich pewnie setki. Satyryk opisuje i wyśmiewa od dziesięcioleci absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Podczas wydarzenia artyście towarzyszyć będzie pianista Mieczysław Grochowski.

29/9/2023

MARTYNA JAKUBOWICZ - koncert "Dobrze"

Z okazji 40-lecia wydania debiutanckiej płyty „Maquillage” Martyna Jakubowicz wyrusza w trasę „Dobrze”. Jak to dobrze, że odwiedzi nas w Nie Teatrze! Intymna atmosfera i subiektywny wybór utworów wydanych dotychczas na 15 płytach sprawią, że w towarzystwie artystki i zaproszonych przez nią muzyków poczujemy się wyjątkowo.