29/10/23

godz.

18:30

II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy

29/10/23

godz.

18:30

II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy

kup bilety

Przebojowy debiut Jiříego Havelki obejrzało w kinach w Czechach ponad 300 tysięcy widzów! „Właściciele” to nakręcona w zaledwie osiem dni, w doborowej obsadzie, brawurowa komedia okraszona potężną dawką wyjątkowego czeskiego humoru. Pełne ciętych dialogów, lekko złośliwe studium ludzkich, a może raczej sąsiedzkich charakterów.

Akcja nagrodzonego trzema Czeskimi Lwami filmu Jiříego Havelki, opartego na popularnej sztuce teatralnej jego autorstwa, rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan.

Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis.

Jiří Havelka – urodził się w1980 roku w czeskiej Jihlavie. Reżyser teatralny, dramaturg, aktor. AbsolwentAkademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Teatrem zainteresował się jeszcze wczasach szkolnych. Jest jednym z członków kabaretowej grupy teatralnej VOSTO5,znanej z oryginalnych form teatralnych opartych na improwizacji. W 2007 rokuotrzymał Nagrodę im. Alfréda Radoka dla talentu roku. Zrealizowani w 2019 roku„Właściciele” to jego filmowy debiut w roli reżysera. Sukces filmu pozwolił muna kontynuowanie tej drogi.

WŁAŚCICIELE

Tytuł oryginalny: Vlastníci

w reżyserii Jiříego Havelki

TWÓRCY FILMU:

Reżyseria i scenariusz: JiříHavelka

Zdjęcia: Martin Žiaran

Montaż: Otakar Senovský

Scenografia: Anežka Straková

Kostiumy: Andrea Králová

Producenci: Marek Jeniček,Roman Kasparovsky, Martina Stránská

OBSADA:

Tereza Ramba - Pani Zahrádková

Vojtĕch Kotek - Pan Zahrádka

Dagmar Veškrnová -Havlová PaniHorvátová

Jiří Lábus - Pan Kubát

Pavla Tomicová - Pani Procházková

Ondřej Malý - Pan Novák

Klára Melišková - Pani Roubičková

Prasa o filmie:

Dzięki znakomitym występom głównych aktorów, ciętym dialogom i boleśnie celnym podtekstom politycznym nietrudno zrozumieć, dlaczego film zdobył trzy Czeskie Lwy oraz dwie Nagrody Czeskiej Krytyki. - Jack Stephens, Brno Daily

Trudno wyobrazić sobie lepszy reżyserski debiut niż „Właściciele” Jiříego Havelki. - czechypopolsku.pl

Najlepsza czeska komedia od dłuższego czasu. - csfd.cz

Mimo że akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, film spodobał się czeskiej publiczności, bo wielu widzów mogło odnieść się do ekranowej sytuacji na podstawie własnych doświadczeń. - english.radio.cz

Współorganizatorem II Dni Czeskich jest Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.

Partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Artyści:

No items found.
Data:
29/10/2023
Czas trwania: około
96
min
Cena biletu:
22
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
25/7/2024

Letnie granie: MISTRZOWIE TANGA | San Luis Tango & Magdalena Lechowska [SOLD OUT!]

Tango prosto z Argentyny z polską duszą wypełni taras Astorii w lipcowy wieczór. Muzyczna podróż do kolebki tanga zaczaruje zmysły, ukazując najpiękniejsze tanga pełne rytmicznego bogactwa. Tu każdy dźwięk, każda nuta staje się opowieścią, która płynie z serc artystów prosto do dusz słuchaczy, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną pasji i nostalgii. Dajcie się porwać zmysłowym melodiom tanga w klimatycznych okolicznościach zachodu letniego słońca!

2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.