25/5/24

godz.

15:00

Księga Matek – spektakl

25/5/24

godz.

15:00

Księga Matek – spektakl

kup bilety

[Zmiana godziny spektaklu - wydarzenie przeniesione na godz. 15:00] "Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.

„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.

Do „Księgi Matek” wchodzi się jak do innego, bardziej onirycznego świata. Uwaga widza dryfuje na fali słów, muzyki, znaczeń i obrazów w nieskończoności wątków, której jeden spektakl nigdy by nie wyczerpał. Zgodnie z założeniem wszyscy twórcy spektaklu są rodzicami. Poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczynili ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa. Widzimy je wystarczająco skomplikowane same w sobie, a w dzisiejszych czasach jeszcze narażone na ciągłe oceny, oczekiwania i wymagania czy choćby „tylko” dobre intencje. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe.

Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat współczesnej kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…?

Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.

 

Reżyseria: Bartosz Mazur

Scenariusz: Joanna Grabowiecka

Adaptacja: zespół

Obsada: Diana Kadłubowska, Żaneta Sławińska-Zdunik, Magdalena Górska

Głosy z offu: Natalka Polańska, Anitka Rubinowska, Helena Mazur, Klara Kadłubowska, śp. Danuta Nagórna

Muzyka: Marcin Zdunik (kompozycje, wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (instrumenty dęte), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne)

Serdeczne podziękowania za pozwolenie na wykonanie utworu „Takiego chłopaka” (słowa: Natalia Grosiak, muzyka: Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński)

Producentem spektaklu jest Fundacja ANIMEA.

fot. Sylwia Zawadzka
fot. Sylwia Zawadzka
fot. Sylwia Zawadzka

Artyści:

No items found.
Data:
25/5/2024
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.

16/8/2024

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.