25/5/24

godz.

19:00

Księga Matek – spektakl

25/5/24

godz.

19:00

Księga Matek – spektakl

kup bilety

"Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.

„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.

Do „Księgi Matek” wchodzi się jak do innego, bardziej onirycznego świata. Uwaga widza dryfuje na fali słów, muzyki, znaczeń i obrazów w nieskończoności wątków, której jeden spektakl nigdy by nie wyczerpał. Zgodnie z założeniem wszyscy twórcy spektaklu są rodzicami. Poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczynili ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa. Widzimy je wystarczająco skomplikowane same w sobie, a w dzisiejszych czasach jeszcze narażone na ciągłe oceny, oczekiwania i wymagania czy choćby „tylko” dobre intencje. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe.

Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat współczesnej kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…?

Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.

 

Reżyseria: Bartosz Mazur

Scenariusz: Joanna Grabowiecka

Adaptacja: zespół

Obsada: Diana Kadłubowska, Żaneta Sławińska-Zdunik, Magdalena Górska

Głosy z offu: Natalka Polańska, Anitka Rubinowska, Helena Mazur, Klara Kadłubowska, śp. Danuta Nagórna

Muzyka: Marcin Zdunik (kompozycje, wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (instrumenty dęte), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne)

Serdeczne podziękowania za pozwolenie na wykonanie utworu „Takiego chłopaka” (słowa: Natalia Grosiak, muzyka: Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński)

Producentem spektaklu jest Fundacja ANIMEA.

fot. Sylwia Zawadzka
fot. Sylwia Zawadzka
fot. Sylwia Zawadzka

Artyści:

No items found.
Data:
25/5/2024
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
23/5/2024

FRANCJA ELEGANCJA - koncert przebojów muzyki francuskiej

[Wydarzenie przeniesione z 22 marca 2024]. Niezapomniane przeboje Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, ale też nowe, pełne czaru aranżacje piosenek Yvesa Montanda, Pink Martini czy ZAZ czekają na Was podczas koncertu "Francja Elegancja", a z towarzyszeniem bandu i w doskonałym stylu wyśpiewa je artysta Teatru Muzycznego w Gdyni - Mateusz Deskiewicz.

24/5/2024

Historia Jakuba – spektakl Teatru Ateneum

Kim jestem, czyli „Historia Jakuba”. Monodram opowiada o życiu Wekslera-Waszkinela Romualda Jakuba. Żyjącego do dziś katolickiego księdza i doktora teologii, który już w wieku dojrzałym dowiedział się, że jest uratowanym z Holokaustu. Zawieszony pomiędzy dwoma światami, opowiada o swoim bogatym życiorysie. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

26/5/2024

POLISH GENTLEMAN'S – Szwaj&Brzostowski grają Krawczyka, Wodeckiego, Zauchę

Autorskie interpretacje piosenek Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego czy Krzysztofa krawczyka w wykonaniu duetu Polish Gentleman’s robią piorunujące wrażenie na słuchaczach, także za sprawą umiejętności Jacka Szwaja i Mateusza Brzostowskiego oraz pięknej opowieści, która towarzyszy muzyce. Zapraszamy 26 maja, aby Dzień Matki świętować w towarzystwie tych znakomitych dżentelmenów.