26/8/22

godz.

20:00

Letnie granie: Arturo El Polaco Flamenco Trio

26/8/22

godz.

20:00

Letnie granie: Arturo El Polaco Flamenco Trio

kup bilety

Arturo El Polaco Muszyński to gitarzysta i lidera grupy LOS PAYOS skupiającej najwybitniejszych artystów z kręgu sztuki flamenco. W cyklu letnich koncertów usłyszymy go w projekcie FLAMENCO TRIO. Obok niego na scenie pojawi się znakomity hiszpański śpiewak Rubin de La Ana oraz kubański trębacz Alexis Valles Delisle. Trójka przyjaciół zabierze słuchaczy na wspaniałą muzyczną podróż inspirowaną kulturą Andaluzji, gdzie nie zabraknie latynoskich wpływów.

Sztuka flamenco narodziła się przed wiekami jako folklor Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii – Andaluzję. Dziś flamenco prezentowane jest przez profesjonalnych artystów w najbardziej prestiżowych teatrach świata. Znani twórcy filmowi i telewizyjni poświęcają flamenco swoje dzieła a wielkie miasta europejskie organizują własne festiwale flamenco. W ten sposób początkowo prymitywna sztuka ludowa wkroczyła na stałe do sfery kultury wyższej, stając się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości.

W Białymstoku dotkniemy tej sfery kultury muzycznej dzięki wybitnemu instrumentaliście Arturo El Polaco Muszyńskiemu, który jest zarazem specjalistą w dziedzinie rytmu, żywą encyklopedią wiedzy o flamenco. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym gitarzystą flamenco z Polski, który został zaproszony wraz ze swoją grupą do kolebki flamenco – Andaluzji (Festival  Jimena de la Frotera, lipiec 2006). Podczas długotrwałych pobytów w Sewilli, Madrycie czy Granadzie uczył się u najlepszych mistrzów gitary jak Antón Jiménez, Paco Fernández, Canito czy Paco Javier Jimeno, akompaniował znakomitym tancerzom ( m.in.: Farruquito, Andrés Marín, El Torombo, Adela Campallo, La Farruca, Alicia Marquez itd.) podczas warsztatów prowadzonych w różnych częściach świata. Mana swoim koncie liczne występy (tournees po Meksyku, Niemczech, Holandii, Hiszpanii) z :

- Carmen Fernández, znakomitą śpiewaczką pochodzącą z Utrery,

- Jeromo Segura (Compañia Eva La Yerbabuena),

- Rocío Bazán ( I nagroda Bienal w Sewilli w kategorii śpiewu),

- Francisco Javier Jimeno ( I nagroda Bienal w Sewilli – gitara)

- Andrés Peña (I nagroda Bienal w Sewilli w kategorii tańca)

- Paco del Pozo (I nagroda Festiwalu La Union w kategorii śpiewu)

- i wielu innymi uznanymi artystami.

W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Współpracuje m.in. z Korą Jackowską uczestnicząc w projekcie „Kora Ola Ola!”. Ma na swoim koncie występy z grupą Maanam, Antoniną Krzysztoń, Jose Torresem itd.

Jest kierownikiem artystycznym międzynarodowego projektu Arte Flamenco (www.arteflamenco.pl) zrzeszającego czołowych hiszpańskich artystów tego gatunku.

Współtwórca i pedagog największej w kraju Szkoły Tańca Flamenco „Triana”.

Towarzyszyć mu będą znakomici artyści:

Rubin de la Ana - pochodzi z Jerez de la Frontera, miasta położonego w południowej części Andaluzji, uznawanego  za kolebkę muzyki flamenco. Panuje przekonanie, że artyści pochodzący stamtąd potrafią jak nikt inny odczuwać i przekazywać w swej muzyce radość (style por fiesta ) jak i smutek i ból egzystencji(style jondo – poważne, głębokie ). Rubin de la Ana wychował się w rodzinie, w której flamenco i wspólne muzykowanie było obecne na co dzień. Wcześnie zdecydował się na profesjonalna karierę artystyczną. Dziś jest wykonawcą z olbrzymim doświadczeniem, posiadającym na swym koncie występy u boku takich sław jak Manolete czy Pepe de Lucía.

Alexis Valles Delisle - kubański trębacz, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Santiago de Cuba, od kilku lat mieszkający w Polsce. Wszechstronny muzyk, u którego typowa dla Kubańczyków naturalna muzykalność i spontaniczność łączy się z solidnym wykształceniem muzycznym i znakomitą techniką. Alexis Valles porusza się z łatwością we wszystkich niemal gatunkach, od tradycyjnej muzyki latynoskiej, poprzez jazz i pop, aż do flamenco. Współpracuje z TVP w ramach programu „Jaka to melodia” oraz z TVN przy różnych produkcjach muzycznych, występując u boku największych gwiazd polskiej sceny rozrywkowej.

Artyści:

Arturo El Polaco Muszyński
Rubin de la Ana
Alexis Valles Delisle
Data:
26/8/2022
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
75
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
18/8/2022

Letnie granie: Shota Adamashvili

Shota Adamashvili to songwriter z Gruzji, któremu najbliżej chyba do muzyki country. Dzięki popularności, którą zdobył uczestnicząc w telewizyjnym show The Voice zagrał już niezliczoną ilość koncertów, a podróżując po świecie ze swoją gitarą zdobywa serca słuchaczy, zarówno w kameralnych miejscach, jak nasz taras, jak i na dużych, festiwalowych scenach.

27/8/2022

Joga na tarasie - sesja poranna

Druga, tym razem poranna sesja jogi na tarasie Nie Teatru, która wspaniale dopełni letni program na naszym tarasie koncertowym. 27 sierpnia spotkamy się tam na wyjątkowych zajęciach jogi.

Na czarno-białym zdjęciu pięć kobiet w wieczorowych kreacjach siedzi w rzędzie na scenie w dumnych pozach. w tle pięć parawanów: środkowy z jasnym materiałem, pozostałe lustrzane.
17/9/2022

Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą - premiera

Co znaczy „kochać za bardzo”? Czy też być „uzależnionym od miłości”? Czym jest to „za bardzo”? Czy można darzyć kogoś zbyt dużym uczuciem? Gdzie leży granica? A może nie o miłość chodzi… Na te trudne pytania sztuką w jednym akcie postarają się odpowiedzieć artystki Teatru BaWiMo, które już nie raz zaskoczyły widzów.