28/10/23

godz.

10:00

MOJA BAJKA - spotkanie z dziećmi + warsztat z Martiną Trchovą | II Dni Czeskie

28/10/23

godz.

10:00

MOJA BAJKA - spotkanie z dziećmi + warsztat z Martiną Trchovą | II Dni Czeskie

kup bilety

Najpierw opowie nam o swojej pięknej książce "Babi" i poruszy wyobraźnię dzieci wprowadzając je w świat ilustracji. Dla chętnych, po spotkaniu poprowadzi twórczy warsztat plastyczny. Zapraszamy na spotkanie z czeską artystką Martiną Trchovą, na mały dziecięcy wernisaż/finisaż. Na warsztaty, które odbędą się w drugiej części spotkania obowiązują tradycyjnie bilety.

Martina Trchová, obok autorskiej muzyki (na koncert zapraszamy w piątek 27 października), przywiezie do Białegostoku swoje ilustracje do książki „Babi” (Babcia). Jednodniowa wystawa towarzysząca koncertowi będzie z jednej strony nawiązaniem do tegorocznej tematyki wystaw, gdzie rządzić będą ilustracje, z drugiej pozwoli nam dotknąć wyobraźni artystycznej autorki, która nawiązuje do świata dziecięcych wyobrażeń. Motto towarzyszące książce to „Siła obrazów, które nie potrzebują słów”

Po otwartym spotkaniu z dziećmi, które rozpocznie się o 10:00 i będzie trwało ok. 30-40 min, Martina zaprosi chętnych na warsztaty. Warsztat przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-14 lat. Ilość miejsc jest ograniczona.

*Ważne. Można zakupić także bilet dziecku 5-letniemu, ale wówczas rodzic musi asekurować przy działaniach plastycznych, gdyż do wykonania pracy uczestnicy będą używali igieł.

„To tak, jakby zgubić się w galerii i zapomnieć o czasie. Albo jakby śnił jeden sen za drugim – czytamy o książce Martiny. - Książka Martiny Trchovej dostarczy potężnych wrażeń czytelnikom w każdym wieku. Najmłodsi poczują się związani z główną bohaterką, dwuletnią dziewczynką odkrywającą świat pełen magii i tajemnic. Dorośli doświadczą wzruszającego wymiaru przymusowej rozłąki z prababcią. Wszyscy mieliśmy to doświadczenie. I nie chodzi tu tylko o izolację, którą przeszliśmy, bo co roku epidemia grypy odcina nas od bliskich przebywających w szpitalu. Zawsze jest ktoś daleko...”

Martina Trchová studiowała pedagogikę plastyczną na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Karola. Poświęca się swobodnej twórczości, ale także dydaktyce (warsztaty i kursy), najchętniej maluje akrylem, ale lubi też eksperymentować z akrylami w sprayu, tworzy wielokolorowe linoryty lub grawerowane rysunki pokryte kolorem. Wystawia w całych Czechach, ale swoje prace eksportowała także do takich krajów jak Turcja i Kazachstan. W 2014 roku wyjechała w Himalaje, aby uczyć plastyki, a o tym doświadczeniu pisze w swojej autorskiej, na wpół malowanej książce „Pamiętniki z Ladakhu”. Zajmuje się także ilustracją. W 2021 roku ilustrowała książki dla dzieci Markéty Pilátovej „Bába Bedla”, linorytami ozdobiła książkę Marie Knitschke „Jedůvka”. Wydała wreszcie swoją, w pełni ilustrowaną książkę bez słów „Babi”, z której prace będziemy oglądać w Nie Teatrze. Jest także wokalistką i autorką charakterystycznych piosenek z pogranicza jazzu, folku, chanson i bluesa , które usłyszymy podczas koncertu 27 października.

Na zdjęciach Martina w swojej domowej pracowni oraz podczas warsztatów z dziećmi.

Artyści:

Martina Trchová
Data:
28/10/2023
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
30
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
15/6/2024

Polska prapremiera spektaklu „Zaprzysiężone dziewice” – Teatr BaWiMo

Spektakl "Zaprzysiężone dziewice" Teatru BaWiMo przenosi widzów w głąb tradycji i kultury Albanii. Sztuka Michaiła Olega Michajłowa opowiada historię jednego z najbardziej fascynujących i tajemniczych zwyczajów tego regionu - obietnicy, która zobowiązuje do honorowego zachowania, a jednocześnie stanowi wyraz głębokiego szacunku wobec drugiej osoby. Sztukę zobaczymy po raz pierwszy w języku polskim - będzie to polska prapremiera w Nie Teatrze i druga premiera Teatru BaWiMo na naszej scenie.

17/6/2024

Pippi, po prostu Pippi | pokaz finałowy PRO ARTE START

Grupa teatralna, która przez cały rok uczestniczyła w warsztatach BERNART BERNARD BANIA w Nie Teatrze, stoi przed swoim wielkim momentem - finałowym pokazem. Zaprezentują się w sztuce inspirowanej jedną z najsłynniejszych opowieści dla dzieci. Zobaczymy interpretację historii Pippi - tej zadziornej rudowłosej dziewczynki, która nieustannie przekracza granice konwencji i przyzwyczajeń. To będzie opowieść o odkrywaniu własnej odwagi i siły, które kryją się w sercach najmłodszych.

18/6/2024

I jak tu być normalnym... | pokaz finałowy grupy PRO ARTE

18 czerwca na scenie Nie Teatru zobaczymy efekty warsztatów młodzieży, która przez cały rok pod okiem wprawionego prowadzącego i zarazem czynnego aktora Bernarda Bani pracowała nad przygotowaniem spektaklu "I jak tu być normalnym...". To oparta na tekście Petra Zelenki wyjątkowa podróż przez absurdy życia i ludzkiej egzystencji.