13/6/22

godz.

19:00

Moralność Pani D. - BernArt: pokazy finałowe

13/6/22

godz.

19:00

Moralność Pani D. - BernArt: pokazy finałowe

kup bilety

Grupa Teatralna PRO ARTE PLUS, która w ramach warsztatów teatralnych cały rok szkolny spędziła pod czujnym okiem aktora Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Bernarda Bani, pokaże widzom spektakl inspirowany "Moralnością Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Nazywam się... Dulski, Felicjan Dulski. Wydaje się Wam pewnie, że gdzieś coś już o mnie słyszeliście. Coś o mnie wiecie. Kiedyś znalazłem o sobie taką wzmiankę:

FELICJAN DULSKI

„Całkowite przeciwieństwo żony, człowiek cichy, bierny. To chyba jego sposób na przetrwanie. Milczy, co bardzo kontrastuje z gadającą żoną. Przez cały czas słucha. Jest zahukany, niczym się nie interesuje. Jego życie polega na zarabianiu pieniędzy, które potem oddaje żonie. Największą zaś rozrywka są pobyty w kawiarni, dokąd udaje się codziennie po obiedzie z pieniędzmi łaskawie wyliczonymi przez żonę. Lekarz zalecił mu spacery. Dulski chodzi po mieszkaniu, wokół stołu, bo żona chce mieć go na oku.”

I tyle... Człowiek w pigułce... Za chwilę poznacie mnie jeszcze lepiej. Będziecie oceniali. Pewnie będziecie krytykowali. Moje zachowanie będzie Was pewnie śmieszyć, może złościć. Wiecie co? Nie obchodzi mnie to. Raczej zastanówcie się dlaczego ten dom tak wygląda. Co musiało się wydarzyć, żebym stał się tym kim teraz jestem. Czy byłem kiedyś innym człowiekiem? Czy kiedyś kochałem Anielę? Czy ona mnie kochała? Co się z nami stało? Po co w tym tkwimy? Co nas trzyma razem? Przyzwyczajenie? Wygoda? Dzieci? Rodzina. Tak... nie ma to jak jedna wielka szczęśliwa rodzina w swoich czterech ścianach. Wiecie co? A niech Was wszyscy diabli.

Plakat autorstwa Anny Cukrowskiej

Artyści:

BernArt Bernard Bania
Data:
13/6/2022
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
25
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
23/5/2024

FRANCJA ELEGANCJA - koncert przebojów muzyki francuskiej

[Wydarzenie przeniesione z 22 marca 2024]. Niezapomniane przeboje Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, ale też nowe, pełne czaru aranżacje piosenek Yvesa Montanda, Pink Martini czy ZAZ czekają na Was podczas koncertu "Francja Elegancja", a z towarzyszeniem bandu i w doskonałym stylu wyśpiewa je artysta Teatru Muzycznego w Gdyni - Mateusz Deskiewicz.

24/5/2024

Historia Jakuba – spektakl Teatru Ateneum

Kim jestem, czyli „Historia Jakuba”. Monodram opowiada o życiu Wekslera-Waszkinela Romualda Jakuba. Żyjącego do dziś katolickiego księdza i doktora teologii, który już w wieku dojrzałym dowiedział się, że jest uratowanym z Holokaustu. Zawieszony pomiędzy dwoma światami, opowiada o swoim bogatym życiorysie. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

25/5/2024

Księga Matek – spektakl

"Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.