15/6/24

godz.

19:00

Polska prapremiera spektaklu „Zaprzysiężone dziewice” – Teatr BaWiMo

15/6/24

godz.

19:00

Polska prapremiera spektaklu „Zaprzysiężone dziewice” – Teatr BaWiMo

kup bilety

Spektakl "Zaprzysiężone dziewice" Teatru BaWiMo przenosi widzów w głąb tradycji i kultury Albanii. Sztuka Michaiła Olega Michajłowa opowiada historię jednego z najbardziej fascynujących i tajemniczych zwyczajów tego regionu - obietnicy, która zobowiązuje do honorowego zachowania, a jednocześnie stanowi wyraz głębokiego szacunku wobec drugiej osoby. Sztukę zobaczymy po raz pierwszy w języku polskim - będzie to polska prapremiera w Nie Teatrze i druga premiera Teatru BaWiMo na naszej scenie.

To historia o kobietach, które zostają zaprzysiężone na dziewice i złożyły przysięgę, że będą żyć jak mężczyźni, a wszystko po to, żeby móc przejąć rodzinną schedę. Ich życie staje się przedmiotem nie tylko osobistego wyboru, ale i społecznego obowiązku. Poprzez bogate dialogi i głęboko skomplikowane relacje między bohaterami, spektakl ukazuje trudne wybory, z jakimi stykają się bohaterki, a także kwestionuje i bada rolę tradycji w życiu jednostki.

Teatr BaWiMo przenosi widzów w świat kultury, gdzie tajemnica, historia i emocje splatają się w mocną i momentami trudną opowieść. Sztuka stawia pytania o uniwersalne wartości, jak lojalność, wolność czy obowiązek wobec społeczności. "Zaprzysiężone dziewice" stają się niezwykłym przeżyciem teatralnym, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu spektaklu.

"Akcja dzieje się obecnie na peryferiach Tirany – stolicy Albanii.

Nie tej z pocztówek, z panoramą zaśnieżonych szczytów gór, którą można zobaczyć w marcu z perspektywy Sky Tower, i nawet nie ta Tirana, gdzie rzadko trafiają turyści, z zabłoconymi. wąskimi, zapętlonymi brudnymi uliczkami, szokującymi swym ubóstwem zabłąkanych europejskich turystów.

To zupełnie inna Tirana, istniejąca tylko w wyobraźni autora sztuki. Choć niektóre szczegóły i wyjątkowości życia i obyczajów Albańczyków (sami nazywają swój kraj Szkiperią), są realne.

Niemniej, akcja sztuki dzieje się w wymyślonej Tiranie, gdzie w starym, jednopiętrowym, dużym domu na anonimowej ulicy (w prawdziwej stolicy Albanii z tablicami i nazwami ulic tez bywa różnie), żyje Wujek Keki Rakipi z rodziną. Obok ich domu jest skromny sklepik (źródło zaopatrzenia rodziny), dziki, zaniedbany sad, obok przepływa rzeczka Lana, która bardziej przypomina ściek."

Przekład i reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski

Muzyka: Dima Mikliakow

Scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik

Obsada:

Agnieszka Roszkowska

Barbara Niewińska

Justyna Korek

Marta Pawełko

Monika Kożuch

Wioletta Karczewska

Autor obrazu: Artur Chaciej

Teatr BaWiMo powstał z potrzeb i marzeń, wizji i pasji oraz garści szaleństwa. Historia powstania teatru BaWiMo sięga parę lat wstecz, kiedy 3 niezwiązane zawodowo z teatrem białostoczanki rozpoczęły poszukiwania możliwości realizacji pasji jaką jest gra na scenie i pokazywanie ambitnych, niekomercyjnych sztuk.

Artyści:

Teatr BaWiMo
Data:
15/6/2024
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
45
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
17/6/2024

Pippi, po prostu Pippi | pokaz finałowy PRO ARTE START

Grupa teatralna, która przez cały rok uczestniczyła w warsztatach BERNART BERNARD BANIA w Nie Teatrze, stoi przed swoim wielkim momentem - finałowym pokazem. Zaprezentują się w sztuce inspirowanej jedną z najsłynniejszych opowieści dla dzieci. Zobaczymy interpretację historii Pippi - tej zadziornej rudowłosej dziewczynki, która nieustannie przekracza granice konwencji i przyzwyczajeń. To będzie opowieść o odkrywaniu własnej odwagi i siły, które kryją się w sercach najmłodszych.

18/6/2024

I jak tu być normalnym... | pokaz finałowy grupy PRO ARTE

18 czerwca na scenie Nie Teatru zobaczymy efekty warsztatów młodzieży, która przez cały rok pod okiem wprawionego prowadzącego i zarazem czynnego aktora Bernarda Bani pracowała nad przygotowaniem spektaklu "I jak tu być normalnym...". To oparta na tekście Petra Zelenki wyjątkowa podróż przez absurdy życia i ludzkiej egzystencji.

19/6/2024

Wiza do Wuja Sama | pokaz finałowy grupy PRO ARTE PLUS

Grupa Teatralna PRO ARTE PLUS, która w ramach warsztatów teatralnych cały rok spędziła pod czujnym okiem aktora Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Bernarda Bani, zaprezentuje widzom efekty swojej pracy, czyli spektakl "Wiza do Wuja Sama" na podstawie sztuki Janusza Głowackiego.