28/1/24

godz.

18:00

PROMIENIOWANIE. Sceny z życia ... - Ewa Wencel | AULA IM. J. KORCZAKA NA ŚWIERKOWEJ

28/1/24

godz.

18:00

PROMIENIOWANIE. Sceny z życia ... - Ewa Wencel | AULA IM. J. KORCZAKA NA ŚWIERKOWEJ

kup bilety

Uwaga! Zmiana lokalizacji spektaklu. Już w niedzielę 28 stycznia ważne dla nas teatralne spotkanie z Ewą Wencel. Aktorka zagra znakomity monodram „PROMIENIOWANIE. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie”. Z uwagi na wydarzenia na Rynku Kościuszki związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy postanowiliśmy przenieść wyjątkowo spektakl do innej sali. Zapraszamy do Auli UwB przy Świerkowej 20. Początek o 18:00. Miejsca zachowują ważność. Istnieje możliwość dokupienia miejsc poza schematem sali Nie Teatru

Wybitna naukowczyni, uczona wszech czasów, ikona. Maria Skłodowska-Curie - najbardziej znamienita Polka i warszawianka w historii. Dwukrotna laureatka nagrody Nobla zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie BBC History „100 kobiet, które zmieniły świat”, a jej biografia jest lekturą w Japonii. Zapraszamy na ciepłą i liryczną lecz niepozbawioną humoru opowieść o kobiecie, która realizując marzenia wpisała się na zawsze w karty historii ludzkości. Skłodowska-Curie jakiej nie znamy ze znakomitą rolą Ewy Wencel.

Co jest realne w tym śnie, który nazywamy życiem? Naprawdę ważne są tylko rzeczy niewidzialne, to one promieniują realnym światłem.

W spektaklu "Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie" życiu i pracy uczonej będziemy przyglądać się od nieoczywistej strony. Chcąc przybliżyć widzom postać tej dwukrotnej noblistki, zdrapiemy warstwę mitu, którym obrosła i przyjrzymy się kobiecie – jej pasji, jej miłości, jej zwycięstwom i porażkom. Historia Marii Skłodowskiej-Curie jest też opowieścią o świecie, który był światem mężczyzn …i o kobiecie, która tym światem zachwiała.

W sztuce jest wiele wątków w Polsce zapomnianych, np. że podczas I wojny światowej z narażeniem życia jeździła samochodem z aparatami rentgenowskimi pod Verdun. Specjalnie po to zrobiła prawo jazdy jako pierwsza kobieta w historii! Żona, matka, kochanka… kobieta z krwi i kości, z pasją i temperamentem, mająca odwagę żyć po swojemu, wbrew konwenansom i innym, wyprzedzająca swój czas. Poruszający portret wyjątkowej osobowości przedstawiony na tle niezwykłej epoki przełomu wieków.

„Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to spektakl twórców „Czasu honoru” Jarosława Sokoła i Ewy Wencel oraz producentki spektaklu „Grace i Gloria” Joanny Cywińskiej.

TWÓRCY

Maria Skłodowska-CurieEwa Wencel

Autor: Jarosław Sokół

Produkcja: Ewa Wencel

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Dorota Requeplo

Muzyka: Tomasz Bajerski

 

Spektakl z przerwą

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Kobiety do dzieła! O kobietach w teatrze", który realizujemy wspólnie ze 100-leciem Kobiet. W spotkaniu wezmą udział Ewa Wencel, prof. Izabela Święcicka, Prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej.

PARTNER HONOROWY WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA MIEJSC NA WIDOWNI W AULI PRZY ŚWIERKOWEJ 20

W oczach widzów i krytyków....

„Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to roztwór z człowieczeństwa, pasji, miłości, godności i feminizmu w tym dobrym rozumieniu. Roztwór o dużym oddziaływaniu, wysokiej, jeśli mogę tak to ująć, psychologicznej liczbie atomowej.”

„Monodram jest dla aktora absolutnie wyczerpujący, bo musi on przez dwa długie akty non stop utrzymać koncentrację widzów na sobie. Ewa Wencel robi to bezbłędnie. Skupia uwagę na delikatnych uczuciach kobiety i prezentuje cały wachlarz jej emocji: od miłości do dzieci i tęsknoty do ojczyzny, przez pożądanie mężczyzny aż po oburzenie z powodu ignorancji otaczających ją ludzi.”gdybymbylaktorem.pl

 

„Spektakl jest bardzo ładny wizualnie. Zachwycają kostiumy (Dorota Roqueplo), charakteryzacja i scenografia (Wojciech Stefaniak).  Ewa Wencel zachwyca kunsztem aktorskim. Aktorka gra „do widzów”, utrzymując z nimi stale kontakt. Nie pozwala odpłynąć uwadze widzów nawet na chwilę.”subiektywnieoteatrze.pl

 

Artyści:

Ewa Wencel
Data:
28/1/2024
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.

16/8/2024

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.