28/1/24

godz.

18:00

PROMIENIOWANIE. Sceny z życia ... - Ewa Wencel | AULA IM. J. KORCZAKA NA ŚWIERKOWEJ

28/1/24

godz.

18:00

PROMIENIOWANIE. Sceny z życia ... - Ewa Wencel | AULA IM. J. KORCZAKA NA ŚWIERKOWEJ

kup bilety

Uwaga! Zmiana lokalizacji spektaklu. Już w niedzielę 28 stycznia ważne dla nas teatralne spotkanie z Ewą Wencel. Aktorka zagra znakomity monodram „PROMIENIOWANIE. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie”. Z uwagi na wydarzenia na Rynku Kościuszki związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy postanowiliśmy przenieść wyjątkowo spektakl do innej sali. Zapraszamy do Auli UwB przy Świerkowej 20. Początek o 18:00. Miejsca zachowują ważność. Istnieje możliwość dokupienia miejsc poza schematem sali Nie Teatru

Wybitna naukowczyni, uczona wszech czasów, ikona. Maria Skłodowska-Curie - najbardziej znamienita Polka i warszawianka w historii. Dwukrotna laureatka nagrody Nobla zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie BBC History „100 kobiet, które zmieniły świat”, a jej biografia jest lekturą w Japonii. Zapraszamy na ciepłą i liryczną lecz niepozbawioną humoru opowieść o kobiecie, która realizując marzenia wpisała się na zawsze w karty historii ludzkości. Skłodowska-Curie jakiej nie znamy ze znakomitą rolą Ewy Wencel.

Co jest realne w tym śnie, który nazywamy życiem? Naprawdę ważne są tylko rzeczy niewidzialne, to one promieniują realnym światłem.

W spektaklu "Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie" życiu i pracy uczonej będziemy przyglądać się od nieoczywistej strony. Chcąc przybliżyć widzom postać tej dwukrotnej noblistki, zdrapiemy warstwę mitu, którym obrosła i przyjrzymy się kobiecie – jej pasji, jej miłości, jej zwycięstwom i porażkom. Historia Marii Skłodowskiej-Curie jest też opowieścią o świecie, który był światem mężczyzn …i o kobiecie, która tym światem zachwiała.

W sztuce jest wiele wątków w Polsce zapomnianych, np. że podczas I wojny światowej z narażeniem życia jeździła samochodem z aparatami rentgenowskimi pod Verdun. Specjalnie po to zrobiła prawo jazdy jako pierwsza kobieta w historii! Żona, matka, kochanka… kobieta z krwi i kości, z pasją i temperamentem, mająca odwagę żyć po swojemu, wbrew konwenansom i innym, wyprzedzająca swój czas. Poruszający portret wyjątkowej osobowości przedstawiony na tle niezwykłej epoki przełomu wieków.

„Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to spektakl twórców „Czasu honoru” Jarosława Sokoła i Ewy Wencel oraz producentki spektaklu „Grace i Gloria” Joanny Cywińskiej.

TWÓRCY

Maria Skłodowska-CurieEwa Wencel

Autor: Jarosław Sokół

Produkcja: Ewa Wencel

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Dorota Requeplo

Muzyka: Tomasz Bajerski

 

Spektakl z przerwą

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Kobiety do dzieła! O kobietach w teatrze", który realizujemy wspólnie ze 100-leciem Kobiet. W spotkaniu wezmą udział Ewa Wencel, prof. Izabela Święcicka, Prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej.

PARTNER HONOROWY WYDARZENIA

PARTNER WYDARZENIA

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA MIEJSC NA WIDOWNI W AULI PRZY ŚWIERKOWEJ 20

W oczach widzów i krytyków....

„Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” to roztwór z człowieczeństwa, pasji, miłości, godności i feminizmu w tym dobrym rozumieniu. Roztwór o dużym oddziaływaniu, wysokiej, jeśli mogę tak to ująć, psychologicznej liczbie atomowej.”

„Monodram jest dla aktora absolutnie wyczerpujący, bo musi on przez dwa długie akty non stop utrzymać koncentrację widzów na sobie. Ewa Wencel robi to bezbłędnie. Skupia uwagę na delikatnych uczuciach kobiety i prezentuje cały wachlarz jej emocji: od miłości do dzieci i tęsknoty do ojczyzny, przez pożądanie mężczyzny aż po oburzenie z powodu ignorancji otaczających ją ludzi.”gdybymbylaktorem.pl

 

„Spektakl jest bardzo ładny wizualnie. Zachwycają kostiumy (Dorota Roqueplo), charakteryzacja i scenografia (Wojciech Stefaniak).  Ewa Wencel zachwyca kunsztem aktorskim. Aktorka gra „do widzów”, utrzymując z nimi stale kontakt. Nie pozwala odpłynąć uwadze widzów nawet na chwilę.”subiektywnieoteatrze.pl

 

Artyści:

Ewa Wencel
Data:
28/1/2024
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
85
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
18/4/2024

HANNA BANASZAK - Stoję na Tobie ziemio

18 kwietnia zapraszamy na kameralne spotkanie - rozmowę z Hanną Banaszak, ilustrowane piosenkami. Artystka, która rozpoczęła swoją artystyczną drogę pod koniec lat 70-tych nie ustaje w poszukiwaniu wiarygodnych i różnorodnych form artystycznych. Dbałość względem słowa czynią ją niezrównaną i konsekwentną interpretatorką polskiej poezji. Spełnia się śpiewając zarówno do muzyki Mozarta, Vivaldiego czy Gershwina, jak i Satanowskiego, Metheny’ego czy Preisnera. Rozległe horyzonty i pasje Hanny Banaszak odkryjemy podczas wspólnego spotkania w Nie Teatrze.

19/4/2024

EWELINA FLINTA - koncert

Ewelina Flinta - artystka o charyzmatycznym głosie, której płyta „Przeznaczenie" w niecałe pół roku pokryła się złotem - wraca na scenę muzyczną. Słowa i kompozycje tym razem dedykowane są przede wszystkim kobietom. Ewelina Flinta z materiałem z nowej płyty zachwyci nas 19 kwietnia.

20/4/2024

SEKS DLA OPORNYCH - spektakl | Teatr TeTaTeT

„Seks dla opornych” to nieco gorzki, ale jednocześnie zabawny tekst o małżeńskich przygodach. Komedia, która trafnie obrazuje męskie i damskie punkty widzenia, pragnienia, a także wyobrażenia o nich samych. Zapraszamy na mądry, obfitujący w błyskotliwe dialogi spektakl o życiu, który jednocześnie wzrusza i bawi do łez.