"Raport Panika" to spektakl z elementami stand-upu, performance'u i wideo artu, oparty na motywach "Dziennika panicznego" Rolanda Topora i tekstach własnych artysty. Artysta to Arti Grabowski, doktor habilitowany sztuki, malarz, performer, aktor i reżyser teatralny. Nie cacka się z widzem. Zabija czujność przygodną interakcją, swobodnym stylem narracji, a potem niepostrzeżenie i z premedytacją wprowadza w zakłopotanie i co tu kryć, często zawstydza.
W swoim spektaklu „Raport Panika” artysta obnaża hipokryzję, wyprowadzając widza na manowce stereotypowych przywar i fobii. Rozprawia się z dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem, oczywiście dając przestrzeń do śmiechu i rozluźnienie akcji, a to dlatego, że artysta po prostu lubi wciągać publiczność w swoją grę i robi to z łatwością.
„Raport Panika” został nagrodzony Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego za najlepszy spektakl na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Finalista 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF.
Scenariusz i wykonanie: Arti Grabowski
Reżyseria: Marek Kościółek (Teatr Krzyk), konsultacja Daniel Jacewicz.
Teksty własne „luźno” oparte na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora.
Wykorzystano również wiersz „Beczka Nienawiści” George Baudelaire.
Produkcja: Teatr KTO z Krakowa
Gościnny udział: Wiktoria Sikora
dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977) - absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser teatralny. Zajmuje się również sztuką wideo oraz ‘instalakcją’. Występował na festiwalach sztuki performance, biennale oraz przeglądach sztuki w różnych zakątkach świata. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kilku wystaw o zasięgu międzynarodowym: “Kwiaty Zła”, “Stan zagrożenia”. Wyreżyserował monodramy: “Kamica79” oraz “W zawieszeniu”. Współpracował z poznańskim teatrem "Porywacze ciał”, z którym zrealizował pięć spektakli; Teatrem “Brama” oraz Stowarzyszeniem “Fort Sztuki’. Pod powyższym żabotem: Arti to nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat faszerowany romantyzmem i cynicznym pietyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, oplątw, obrzęków, a nade wszystko nosaczy sundajskich.
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Folkowe dźwięki gitary i głos, który otula jak koc w chłodny wieczór – zapraszamy na koncert Crane Days. W samym sercu lata usłyszymy utwory z najnowszej płyty Winter Sowing oraz inne muzyczne historie utkane z czułości, poezji i subtelnej melancholii.
Pilates na tarasie to chwile dla ciała i głowy w samym sercu miasta. W otoczeniu zieleni i w rytmie spokojnego oddechu odzyskasz balans po całym tygodniu. Zajęcia prowadzi Małgorzata Chomczyk - doświadczona instruktorka, która z pasją pomaga odkrywać potencjał ruchu. Wystarczy mata, otwartość i chęć zadbania o siebie - my zadbamy o resztę - w tym lemoniadę!
LETNIE GRANIE: Ikony muzyki | Michał Bober & Marek Tutko
Michał Bober - jeden z najciekawszych głosów młodego pokolenia – zaprasza na koncert „Ikony muzyki”, będący hołdem dla największych polskich wokalistów. W repertuarze utwory m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Czesława Niemena czy Dawida Podsiadły. Niezwykła muzyczna podróż pełna emocji i wspomnień - z Michałem przy mikrofonie i Markiem Tutko przy fortepianie.