22/1/22

godz.

17:30

RAPORT PANIKA - spektakl

22/1/22

godz.

17:30

RAPORT PANIKA - spektakl

kup bilety

"Raport Panika" to spektakl z elementami stand-upu, performance'u i wideo artu, oparty na motywach "Dziennika panicznego" Rolanda Topora i tekstach własnych artysty. Artysta to Arti Grabowski, doktor habilitowany sztuki, malarz, performer, aktor i reżyser teatralny. Nie cacka się z widzem. Zabija czujność przygodną interakcją, swobodnym stylem narracji, a potem niepostrzeżenie i z premedytacją wprowadza w zakłopotanie i co tu kryć, często zawstydza.

W swoim spektaklu „Raport Panika” artysta obnaża hipokryzję, wyprowadzając widza na manowce stereotypowych przywar i fobii. Rozprawia się z dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem, oczywiście dając przestrzeń do śmiechu i rozluźnienie akcji, a to dlatego, że artysta po prostu lubi wciągać publiczność w swoją grę i robi to z łatwością.

„Raport Panika” został nagrodzony Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego za najlepszy spektakl na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Finalista 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF.

Scenariusz i wykonanie: Arti Grabowski

Reżyseria: Marek Kościółek (Teatr Krzyk), konsultacja Daniel Jacewicz.

Teksty własne „luźno” oparte na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora.

Wykorzystano również wiersz „Beczka Nienawiści” George Baudelaire.

Produkcja: Teatr KTO z Krakowa

Gościnny udział: Wiktoria Sikora

dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977) - absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser teatralny. Zajmuje się również sztuką wideo oraz ‘instalakcją’. Występował na festiwalach sztuki performance, biennale oraz przeglądach sztuki w różnych zakątkach świata. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kilku wystaw o zasięgu międzynarodowym: “Kwiaty Zła”, “Stan zagrożenia”. Wyreżyserował monodramy: “Kamica79” oraz “W zawieszeniu”. Współpracował z poznańskim teatrem "Porywacze ciał”, z którym zrealizował pięć spektakli; Teatrem “Brama” oraz Stowarzyszeniem “Fort Sztuki’. Pod powyższym żabotem: Arti to nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat faszerowany romantyzmem i cynicznym pietyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, oplątw, obrzęków, a nade wszystko nosaczy sundajskich.

Fot. HaWa

Fot. profilowe Wacław Pyzik

fot. Wacław Pyzik
fot. HaWa
fot. HaWa
fot. HaWa
fot. HaWa

Artyści:

Arti Grabowski
Data:
22/1/2022
Czas trwania: około
60
min
Cena biletu:
65
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
2/8/2024

Letnie granie: Wieczór z Chaplinem i Orkiestrą Ludwika Sarskiego

Zapraszamy na "Letnie granie" Nie Teatru w odsłonie filmowej! Pierwszy z dwóch zaplanowanych pokazów filmów z muzyką na żywo zainaugurują krótkie metraże z udziałem wybitnego aktora i ikony popkultury Charliego Chaplina. O oprawę muzyczną na żywo w rytmie tanga, swingu, jazzu, z nutką ragtime’u i muzyki klezmerskiej wybranych tytułów z kultowym Charlie Chaplinem zadba nietypowy duet – Orkiestra Ludwika Sarskiego. To będzie wieczór pod gwiazdami i w otoczeniu gwiazd. Przed projekcją muzycy uraczą nas dodatkowo autorskim recitalem.

11/8/2024

Letnie granie: Paris-Varsovie-En Voyage | Przebindowski & Dobrowolski

Tematy filmowe, znane doskonale z francuskiej kinematografii XX wieku, przeplatane piosenkami i melodiami w klimatach jazzu cygańsko - francuskiego manouche, usłyszymy podczas muzycznej podróży z Warszawy do Paryża. Na tarasie Astorii pojawią się wybitni muzycy: Karol Dobrowolski oraz Ygor Przebindowski. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla duszy, ponieważ usłyszymy niezapomniane przeboje autorstwa wielkich postaci francuskiej muzyki, co gwarantuje wieczór pełen emocji, nostalgii i niezapomnianych melodii, które przeniosą nas w serce Francji, gdzie muzyka snuje opowieści pełne miłości, tęsknoty i pasji.

16/8/2024

GWIAZDY W MROKU - głos przeszłości we współczesnych aranżacjach muzycznych | koncert Shangri-La

Założeniem artystycznym koncertu parateatralnego Shangri-La dla Felicji R. jest popularyzacja historii poprzez muzykę: około rockową, współczesną: rock; ambient; ballad; emotional; big beat. Teksty piosenek oparte są na wierszach Felicji Raszkin Nowak i pochodzą z Tomu wierszy "Gwiazdy w Mroku". Wiersze powstały w niecodziennych warunkach i okolicznościach. Pisane były w kryjówce, na strychu wiejskiej stodoły. W przestrzeni tak małej, iż Felicja mogła tam ledwie siedzieć lub leżeć.