14/12/23

godz.

19:00

SKOWYT - monodram Marcina Tomkiela | premiera

14/12/23

godz.

19:00

SKOWYT - monodram Marcina Tomkiela | premiera

kup bilety

"Skowyt" to nowy twór. Monodram Marcina Tomkiela opowiada o sylwetce zawieszonej gdzieś pomiędzy współczesnym światem, a własną głową. Spektakl lalkowy dla dorosłych na podstawie tekstów Maliki Tomkiel, z muzyką na żywo autorstwa Jakuba Olszewskiego będzie miał swoją premierę w Nie Teatrze 14 grudnia.

„wierzę w post dodawany

wierzę w ducha, którego wyzionę

wierzę w ocenę żywych i umarłych

wierzę w jedną, wszystkim znaną, polsko-polską korporację

oczekuję

oczekuję

oczekuję…”

 

Performance & Puppets: Marcin Tomkiel

Music by: Jakub Olszewski

Written by: Malika Tomkiel

 

finalnie i tak gapimy się w telewizor

nowotwory i narkotyki są miękkie albo twarde

dotykają piersi, bywają złośliwe

mącą i wyniszczają ciało szybko albo dłużej

tortury, futro, niedopalony papieros

 

Allen to sylwetka XXI i 0,5 wieku

żyjąca w wymiarze tu i tam

przed narodzinami

i po narodzinach

przed modlitwą

i po modlitwie

przed śmiercią

i po śmierci

 

czasem jednak wszystko się wymyka

i zostaje wygenerowane

przez sztuczną

miłość

w której brak

inteligencji

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku.

Na spektakl premierowy OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC pod adresem: rezerwacje@nieteatr.pl

Wejściówki są bezpłatne, a miejsca nienumerowane.

 

Twórcy:

Marcin Tomkiel – Aktor, lalkarz, konstruktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku,  stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku oraz laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia. Stawia na alternatywne oblicze teatru.  Od kilku lat związany z białostockimi środowiskami osób z niepełnosprawnościami. Problemy tej grupy społecznej są mu bardzo bliskie i wie, jak istotne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie dyskryminacji i alienacji społecznej – nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale również innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

"Ucywilizowany prymityw, który wchłonął w siebie egzystencjalne zagrożenia podmieńca, malarza i arborysty".

 

Jakub Olszewski –  Człowiek-orkiestra. Wszechstronnie uzdolniony multiinstrumentalista pochodzący z Sokółki, student arteterapii, na co dzień ogromny fan muzyki jazzowej lubujący się również w ciężkich brzmieniach rockowych i metalowych, założyciel zespołu PZGNW. Kuba z powodzeniem tworzy również teatralne ścieżki dźwiękowe, w "Skowycie" odpowiedzialny od Ado Z za oprawę muzyczną, która ujmuje swą tajemniczością zapraszając widza do prawdziwej muzycznej uczty. Mistyczne kompozycje w "Skowycie" nie tylko malują dźwiękami obrazy sceniczne, lecz również otwierają drzwi do tajemniczego świata emocji. Kuba zręcznie splata dźwięki, tworząc atmosferę, która wciągnie niejednego widza, poruszając dogłębnie jego wyobraźnię. Jego twórczość nie jest jedynie akordem, lecz zaproszeniem do niezapomnianego doświadczenia teatralnego.

 

Malika Tomkiel – Jest. Człowiekiem, kobietą. Pisze, uczy jogi, nie boi się konfrontacji z trudnymi tematami. Jej teksty publikowano m.in. w magazynach „Slow", „DUMA”,„EPEA", „Zwierciadło", „noizz.pl", „Vege", „Freshmag",„portalyogi.pl” czy „Kraft", którego była współzałożycielką i redaktorką naczelną. Jej literacki debiut pt. Biel Kości, w szczery i bezprecedensowy sposób poruszał temat zaburzeń odżywiania. Chcąc przełożyć słowo pisane na deski teatru ukończyła Dramaturgię i Scenopisarstwo na Polskiej Akademii Nauk. Mieszka na Podlasiu, choć nie przywiązuje się za bardzo do miejsc i przedmiotów, redaguje książki oraz prowadzi autorów przez ich proces wydawniczy. W roku 2023 na rynek wydawniczy wyszły dwie nowe pozycje autorki: Twój wewnętrzny głos oraz najnowszy i pierwszy, tak obszerny tom poetycki: Każdy ma jakiś problem (wrzesień 2023).

Fot. profilowe: Trzecie Oko

Fot. plakatowe: Natalia Kalina

Artyści:

Marcin Tomkiel
Data:
14/12/2023
Czas trwania: około
90
min
Cena biletu:
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
8/12/2023

OSIECKA NA JAZZOWO

Współpracujący z Wolną Grupą Bukowiną Krzysztof Żesławski jest od wielu lat propagatorem twórczości Agnieszki Osieckiej, również jako kierownik muzyczny Festiwalu Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” we Wrocławiu. Razem z Olkiem Miśkiewiczem i niezwykle charyzmatyczną wokalistką Natalią Lubrano zagrają w Nie Teatrze koncert „Osiecka na jazzowo”.

8/12/2023

Spotkanie autorskie z Michałem Androsiukiem wokół powieści "Pełnia"

„Pełnia” zaczyna się historią miłości w Mińsku, po czym staje się wędrówką w głąb rodzinnego rodowodu, dogłębną analizą kodu genetycznego, próbą usłyszenia i zrozumienia przesłania minionych pokoleń, zapisanego na kręgach ściętych drzew." 8 grudnia zapraszamy na spotkanie z Michałem Androsiukiem, autorem powieści "Pełnia", wydanej w tłumaczeniu na język polski przez Fundację Sąsiedzi.

9/12/2023

KOLACJA NA CZTERY RĘCE - spektakl

„Kolacja na cztery ręce” to historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha (Piotr Dąbrowski) i Fryderyka Haendla (Mirosław Zbrojewicz) w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii. Na scenie ucztują mistrzowie, ale to wydarzenie jest także wytrawną teatralną ucztą dla widza.