Żyć aż po granice obłędu. To najkrótszy opis losów Zofii Stryjeńskiej, wybitnej artystki, która rozdarta była między pragnieniem bycia wolną, nieograniczoną artystką a kochającą żoną i matką. W rolę Stryjeńskiej wciela się Dorota Landowska. Po spektaklu zapraszamy także na spotkanie z Dorotą Landowską w ramach cyklu "Kobiety do dzieła!".
Historia będąca kanwą spektaklu to opowieść o miłości Zofii do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu, by budować rodzinne gniazdo, ale także jednoczesnej potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, z powodu którego mąż dwukrotnie i "dla jej dobra" umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym. Może to jednak jego sposób na wolność od szalonej miłości, dla której Zofia biega za Karolem po Zakopanem, a nawet goni go z rewolwerem po Paryżu?
W rolę Zofii Stryjeńskiej wciela się Dorota Landowska, próbując zrozumieć artystkę rozdartą między własnymi pragnieniami. Ale i zapomnianą. Pierwsza powojenna wystawa prac Stryjeńskiej miała bowiem miejsce w Polsce dopiero w 2008 roku.
Spektakl tworzony przez zespół międzynarodowych artystów jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną. Zdjęcia zostały nakręcone w miejscach, z którymi związana była Stryjeńska - w Monachium, Paryżu i Genewie.
Koproducentami spektaklu są Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód, Centrum Spotkania Kultur oraz Teatr Muzyczny w Lublinie.
Po spektaklu NIE TEATR i Stowarzyszenie 100-lecie KOBIET zapraszają na spotkanie z cyklu "Kobiety do dzieła!". Udział w nim weźmie Dorota Landowska oraz Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, historyczka, pasjonatka sztuki. Rozmowę poprowadzi Ilona Karpiuk, od początku związana z Nie Teatrem.
STRYJEŃSKA. Let's dance Zofia!
Scenariusz: Anna Duda, Dorota Landowska, Joanna Lewicka, na podstawie tekstu Anny Dudy
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Autorskie interpretacje piosenek Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego czy Krzysztofa krawczyka w wykonaniu duetu Polish Gentleman’s robią piorunujące wrażenie na słuchaczach, także za sprawą umiejętności Jacka Szwaja i Mateusza Brzostowskiego oraz pięknej opowieści, która towarzyszy muzyce.
KIERUNEK JAZZ: Dominika Czajkowska z zespołem – koncert
Ciepły wokal, nastrojowy fortepian i subtelne jazzowe aranżacje. Dominika Czajkowska zabierze słuchaczy w podróż przez autorskie kompozycje, filmowe inspiracje i jazzowe reinterpretacje popowych hitów. To wieczór pełen emocji, harmonii i muzyki opowiadanej dźwiękami.
GRA NA KRAWĘDZI | Teatr Rozrywki Trójkąt – spektakl
„Gra na krawędzi” to spektakl Teatru Rozrywki Trójkąt, który bawi i zaskakuje, prowadząc widza przez serię nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wciągająca historia o relacjach i sensie istnienia sprawia, że nic nie jest takie, jak się wydaje… aż do ostatniej sceny.