100-lecie Kobiet i Nie Teatr połączyły kobiece siły, by życie kulturalne stało się nie tylko emocjonalnym przeżyciem, ale by emocjami, które wynosimy z teatru się zaopiekować i przekuć je na dodatkową wartość, a może siłę sprawczą. 16 stycznia rozpoczynamy cykl spotkań wokół teatru i kobiecych tematów, dylematów, problemów, które są częścią naszej społecznej rzeczywistości. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kobiety do dzieła odbędzie się przy okazji spektaklu „Twoja mać!”.
"Twoja mać!" to stand-up, który aktorka Karolina Piechota wykreowała po tym, jak została mamą. To nowy stan, sytuacja, w której nie jesteśmy sobie siebie adekwatnie wyobrazić, bo gdy kobieta zostaje matką oddziałuje na nią tyle czynników, że trudno jest się bez mniejszych lub większych trudności odnaleźć, a zwłaszcza wtedy, gdy musi sobie z większością radzić sama. Monodram Karoliny Piechoty stał się dla nas inspiracją do spotkania i kroku naprzód.
100-lecie Kobiet widzi potrzebę, by inicjować rozmowy i nieustająco wspierać kobiety, Nie Teatr to miejsce, które jest otwarte na rozmowę, a na jego scenie przewija się wiele intrygujących osobowości i jeszcze bardziej frapujących wątków codzienności. Wśród odbiorców przeważają kobiety, a więc to także współpraca z myślą o kobiecych potrzebach.
Do rozmowy, której punktem wyjścia będzie „Twoja mać!” zaprosiliśmy autorkę monodramu, Karolinę Piechotę. Spotka się z nami także Natalia Tur - blogerka i youtuberka Nishka, i białostoczanka zarazem, mama trójki dzieci, z których pierwsze urodziła przed smartfonami, a ostatnie kilka lat temu, gdy sieć stała się punktem wyjścia i dojścia dla wielu młodych mam. Swoje socjologiczne wykształcenie wykorzystuje pisząc i rozmawiając w sieci o wielu bolączkach życia rodzinnego i życia w społeczeństwie. Zasiądzie z nami także Bożena Bednarek, aktywistka trzeciego sektora, wspierająca aktywność seniorów i życie kulturalne w mieście, pasjonatka literatury pięknej, prywatnie mama trójki dzieci, reprezentantka mam z czasów PRL-u. Spotkanie poprowadzi Ilona Karpiuk z Nie Teatru, prywatnie podwójna mama. Współpraca100-lecia Kobiet i Nie Teatru będzie okazją, by wspólnie celebrować sztukę, ale także, aby teatr, który w gruncie rzeczy czerpie z życia i je naśladuje, był inspiracją do wzmacniania poczucia siły kobiet w Białymstoku.
Podzielmy się siłą! Kobiety do dzieła! Panowie też mile widziani.
Szczegóły i informacje o kolejnych spotkaniach na stronie 100-lecia Kobiet i Nie Teatru oraz w mediach społecznościowych.
Informacje o spektaklu “Twoja mać!”
Spotkania będą się odbywały w Nie Teatrze, który mieści się przy ul. Sienkiewicza 4, wejście od Rynku Kościuszki
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, bilety na wydarzenia można nabyć online poprzez stronę https://nieteatr.ploraz w kasie Nie Teatru, która czynna jest godzinę przed wydarzeniami oraz we wtorki i czwartki 15:00-18:00 (wówczas zapraszamy wejściem od ul. Sienkiewicza)
Niepełnosprawność nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają. Dlatego dołączyliśmy do projektu "(Nie)widzialni", aby wspierać osoby z niewidoczną niepełnosprawnością i budować świadomość społeczną.
Monika Maszkowska - malarka i architektka wnętrz. Urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Jak sama mówi, sztuka jest jej pasją od zawsze, a tematyką najnowszych obrazów jest głównie człowiek i wycinki z życia, dnia codziennego. Od 17 marca do 2 kwietnia w Nie Teatrze oglądać będziemy jej wystawę zatytułowaną FRAGMENTY, spójne w ekspresji wyrazu obrazy ludzi, zwierząt, a także pejzaże i abstrakcje.
Nagła choroba artystki spowodowała, że spektakl "Ja, córka Rasputina" obejrzymy dopiero 27 maja, ale nie lubimy, gdy Nie Teatr stoi pusty, więc 4 marca zapraszamy na wieczór zatytułowany "Związek ze sztuką: o relacjach i uczuciach", na który złożą się koncert Patryka Ołdziejewskiego, aktora Teatru Dramatycznego oraz spotkanie autorskie z Natalią Tur - blogerką i videoblogerką Nishki - wokół jej książki pt. "Związek na zakręcie".