[Wydarzenie przeniesione z 21 września 2024] „Być jak Charlie Chaplin” to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno temu. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął… 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu „Dyktator”. Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.
Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.
„Być jak Charlie Chaplin” to wulkan energii, w którym Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni pokazuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji.
Spektakl pokazywany był zarówno na krajowych, jak i zagranicznych festiwalach teatralnych, m.in. w Armenii (Erywań), Ukrainie(Kijów) oraz na Litwie (Wilno, Visaginas).
Nagrody dla spektaklu: Nagroda Aktorska na 20. Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, Nagroda Aktorska na 13. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, Statuetka „Strzała Północy” na 3. Koszalińskich Dniach Monodramu – Debiuty, Nagroda Jury oraz Nagroda Honorowa na 3. Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora Solo.
Mateusz Deskiewicz – aktor musicalowy, jego dorobek obejmuje także role w spektaklach dramatycznych, filmach i serialach. Solista Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie zagrał m.in. w musicalach: Dziewczyny z kalendarza, Mistrz i Małgorzata, Hairspray, Księga Dżungli, Avenue Q, Chłopi, Lalka, Zły, Shrek, Kiss Me, Kate!, Klatka wariatek, Spamalot, Piękna i Bestia oraz spektaklach muzycznych: Chopin Wiwisekcja, Brzechwa dla dzieci, Pchła Szachrajka, Klub Kawalerów, Kumernis…, Być Marilyn, Roxi Bar, Tlen, Bal w Operze.
Współpracował z wieloma teatrami w kraju: Teatrem Muzycznym w Łodzi (Les Misérables),Krakowskim Teatrem Variété (Opera za trzy grosze), Teatrem Syrena w Warszawie (Hallo Szpicbródka),Teatrem 6. Piętro w Warszawie (Bromba w sieci), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (Zmierzch bogów), Operą na Zamku w Szczecinie (Rent),Teatrem Muzycznym w Toruniu (Tajemnica Tomka Sawyera, Zbrodnia i karaoke, Paryski wieczór).
Można go było zobaczyć w serialach: Kuchnia, Sługa narodu, Tylko nie piątek!, Ludzkie sprawy, Sąsiedzi. Zagrał również role w filmach kina niezależnego.
W swoim dorobku ma także dwa recitale: z piosenkami Wojciecha Młynarskiego Róbmy swoje! oraz z przebojami muzyki francuskiej Francja Elegancja.
___
Być jak Charlie Chaplin. Scenariusz: Piotr Wyszomirski Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski opr. muzyczne: Artur Guza Wideo: Łukasz Czerwiński Wykonanie: Mateusz Deskiewicz Premiera: 9 grudnia 2014, godz.19.00, Teatr Gdynia Główna)
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Świąteczna gorączka | Teatr Bajaderka - spektakl szkolny
Zapraszamy wszystkich na Biegun Północny, gdzie poznamy dwa zaprzyjaźnione ze sobą elfy! Prace w Fabryce Świętego Mikołaja idą pełną parą. Wszystkie prezenty muszą być spakowane na czas, więc Elfunia i Elfira dwoją się i troją, aby wszystko dopiąć na ostatni, elficki guzik! Niestety nie wszystkim udziela się świąteczny nastrój...
Świąteczna gorączka | Teatr Bajaderka - spektakl szkolny
Zapraszamy wszystkich na Biegun Północny, gdzie poznamy dwa zaprzyjaźnione ze sobą elfy! Prace w Fabryce Świętego Mikołaja idą pełną parą. Wszystkie prezenty muszą być spakowane na czas, więc Elfunia i Elfira dwoją się i troją, aby wszystko dopiąć na ostatni, elficki guzik! Niestety nie wszystkim udziela się świąteczny nastrój...
Co się stanie, jeśli połączymy znanego literata, doskonałą trupę teatralną i scenariusz właściwie aktualny dla wszystkich krajów? W efekcie otrzymamy eksperyment teatralny pod tytułem „Order Białej Myszy” - według antyutopii białoruskiego pisarza Uładzimira Arłowa, balansujący na granicy fantastyki i rzeczywistości. W centrum spektaklu znajdziemy odwieczny konflikt między artystą a władzą, a także kwestię wyboru i kwestię uczciwości wobec samego siebie. Spektakl w języku białoruskim.