Zapraszamy do wspólnego odkrywania czeskiej kultury w kameralnej atmosferze. Podczas wieczoru muzycznego w ABOVE Karina Komendera i Maciej Nerkowski zaprezentują pieśni i arie wielkich czeskich kompozytorów, takich jak Smetana, Dvořák i Janáček, a także znane utwory Heleny Vondráčkovej czy Karela Gotta. Z humorem przypomnimy hity jak "Jožin z bažin" oraz polskie piosenki czeskich twórców. Uczestnicy mogą liczyć na smakowitą niespodziankę – czeskie przekąski!
Dni Czeskie to również kameralne spotkania z czeską kulturą. Taki też będzie koncert, który zaplanowaliśmy w ABOVE na 3. piętrze Astorii. W programie przygotowanym przez Karinę Komenderę oraz Macieja Nerkowskiego, znajdą się pieśni i fragmenty arii wybitnych, czeskich kompozytorów muzyki klasycznej - Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka czy Bohuslava Martina oraz utwory popularnych artystów- Heleny Vondráčkovej i Karela Gotta. Z przymrużeniem oka zaprezentujemy też hity: "Jožin z bažin" oraz polskie piosenki twórców czeskiego pochodzenia. Artyści, przybliżając sylwetki kompozytorów i tłumaczenia zadbają, aby całość nie brzmiała jak "czeski film".
Na każdego uczestnika w ramach biletu czeka smaczna niespodzianka - słodka i słona czeska przekąska:
Bułka na parze, pieczona wieprzowina, śliwka | Smażony ser , ostry sos majonezowy | Kołacz z owocami i makiem
W ten wieczór czeski repertuar ma również bar ABOVE, który będzie serwował czeskie wina.
Karina Komendera - pianistka Orkiestry symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej, akompaniatorka i korepetytorka wokalna, saksofonistka Big Bandu OiFP, wreszcie wykładowczyni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina –Wydziale w Białymstoku. Z musicalem zetknęła się podczas pracy w Operze i Filharmonii Podlaskiej i stał się jej niegasnącą miłością.
Jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bielsku-Białej w klasach fortepianu i saksofonu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. P. Skrzypka oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorem sztuki w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, w specjalizacji – fortepian(2018).Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagradzana stypendiami Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wydziału kultury i sztuki rodzinnego Bielska-Białej za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. W latach 2007–2009stypendystka Gold Country Piano Institute w Californii (USA). Jako solistka i kameralistka koncertowała na scenach w Polsce, Austrii, Włoszech, Rumunii, Litwie, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Japonii i USA. W 2010 r. zadebiutowała jako solistka na scenie La MaMa Theatre w Nowym Jorku w spektaklu „Chopin – an Impression”, rozpoczynając międzynarodową trasę koncertową. W 2016 r. wystąpiła wraz z Kwartetem im. A. Tansmana na koncercie w San Anton Palace na Malcie, jako gość Prezydent Malty i korpusu dyplomatycznego. Od 2016 r. jest oficjalnym akompaniatorem Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych „Finalis”. Współpracujerównież z solistami teatrów muzycznych w całym kraju, wykonując recitale z repertuarem musicalowym, m.in. na zaproszenie agencji „Broadway w Polsce”. Uczestniczy w nagraniach płytowych i medialnych. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u G. Scotta, T. Hechta, J. Perry’ego, J. Larsena, K. Kennerai wielu polskich artystów. Uczestniczyła w festiwalach i kursach interpretacji takich, jak Gaetano Zinetti Chamber Music w Veronie, Poland-Norway Piano DuoCultural Bridge w Trondheim i GCPI w Nevada City.
Maciej Nerkowski - to artysta o bogatym biogramie musicalowo-operowym, od początku związany z Operą i Filharmonią Podlaską. Wyśmienicie odnajduje się w każdym repertuarze, dzięki fantastycznym warunkom głosowym, lekkości w modulowaniu głosem i interpretacji utworów. Musicalowe tytuły, które zna na wskroś to oczywiście "West Side Story", ""Jesus Christ Superstar", "Doktor Żywago", "Korczak", ale i "Upiór w operze" :)
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!
Świąteczna gorączka | Teatr Bajaderka - spektakl szkolny
Zapraszamy wszystkich na Biegun Północny, gdzie poznamy dwa zaprzyjaźnione ze sobą elfy! Prace w Fabryce Świętego Mikołaja idą pełną parą. Wszystkie prezenty muszą być spakowane na czas, więc Elfunia i Elfira dwoją się i troją, aby wszystko dopiąć na ostatni, elficki guzik! Niestety nie wszystkim udziela się świąteczny nastrój...
Świąteczna gorączka | Teatr Bajaderka - spektakl szkolny
Zapraszamy wszystkich na Biegun Północny, gdzie poznamy dwa zaprzyjaźnione ze sobą elfy! Prace w Fabryce Świętego Mikołaja idą pełną parą. Wszystkie prezenty muszą być spakowane na czas, więc Elfunia i Elfira dwoją się i troją, aby wszystko dopiąć na ostatni, elficki guzik! Niestety nie wszystkim udziela się świąteczny nastrój...
Co się stanie, jeśli połączymy znanego literata, doskonałą trupę teatralną i scenariusz właściwie aktualny dla wszystkich krajów? W efekcie otrzymamy eksperyment teatralny pod tytułem „Order Białej Myszy” - według antyutopii białoruskiego pisarza Uładzimira Arłowa, balansujący na granicy fantastyki i rzeczywistości. W centrum spektaklu znajdziemy odwieczny konflikt między artystą a władzą, a także kwestię wyboru i kwestię uczciwości wobec samego siebie. Spektakl w języku białoruskim.