10/12/22

godz.

18:00

SOKRATES - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski

10/12/22

godz.

18:00

SOKRATES - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski

kup bilety

Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która…właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań, wpędzając rozmówczynię w liczne pułapki. Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem

Spotkanie rzeźbiarki z Sokratesem jest osią spektaklu autorstwa Joanny Szczepkowskiej. Aktorkę podziwialiśmy rok temu w jej wybitnym monodramie „Goła baba”. Tym razem powraca ze swoją sztuką „Sokrates”. Tytułowy bohater, gdy się pojawia w pracowni rzeźbiarki, rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i jego pytania są zabawne, ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem, zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki?

JOANNA SZCZEPKOWSKA – ur. w Warszawie 1.05.1953 roku aktorka, pisarka, publicystka. Jeszcze jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po ukończeniu PWST zgrała w filmie” Con Amore” i została nagrodzona w 1976 roku za najciekawszy debiut filmowy. Od 1975 roku gra w teatrach warszawskich jest aktorką teatralna filmową i telewizyjną, zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth, Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” Antygonę, Rachelę w Weselu Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym była wielokrotnie nagradzana. 28 października 1989 w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.

Zdanie to stało się symbolem zmian, jakie nastąpiły w Polsce po wyborach parlamentarnych w 1989, pierwszych wolnych (częściowo) wyborach od zakończenia II wojny światowej.  Jest laureatką fundacji ITI – stypendium do Nowego Yorku, nagrody Festiwalu filmowego w Gdańsku , w1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach teatralnych. W 2001 roku otrzymała Feliksa – prestiżową nagrodę aktorską za główną rolę w sztuce „ Zdaniem Amy” Davida Hare’a. W 1999 roku Gazeta Wyborcza zaproponowała jej pisanie stałych felietonów do  sobotniego dodatku „ Wysokie Obcasy” Od momentu  powstania tego pisma  co dwa tygodnie  do 2013 roku publikowała  tam stały felieton. W 2001 roku została odznaczona za działalność na rzecz kultury niezależnej.

Joanna Szczepkowska jest autorką , monodramu pt „Goła Baba”, serii miniatur telewizyjnych pt „Garderoba Damska”. Jest też autorką artykułów i tekstów poświęconych literaturze i sztuce. W 2001 roku został wydany zbiór jej felietonów pt „ Drugie podwórko”. W roku 2003 ukazał się tom opowiadań pod tytułem „ Fragmenty z życia lustra”, w 2004 roku ukazał się kolejny zbiór felietonów pt „ Sześć minut przed czasem”,. W 2005 roku Joanna Szczepkowska zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W dalszych latach powstały kolejne książki- Powieść „ Kocham Paula mc Cartneya” „4 czerwca”, tom wierszy „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” i „Dzisiaj nazywam się Charles”, oraz zbiory felietonów „Jak wyprostować koło” i „ Piasek ze szkła”- i w 2011 roku powieść „ Zagrać Marię”. 2014 dwie części autobiogrfii „ kto ty jesteś” i „ Wygrasz jak przegrasz” .

W 2011 roku powstał sceniczny tekst pod tytułem „ADHD i inne cudowne zjawiska”. Od 2013 roku pisze też felietony do Rzeczpospolitej. W 2015 roku w Krakowie w tetrze łaźnia Nowa odbyła się premiera jej  sztuki pt. „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie autorski teatr "Teatr Na Dole". W 2019 roku miała miejsce premiera  jej najnowszej sztuki "Sokrates"

JAN JURKOWSKI– absolwent Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktor, producent, scenarzysta, reżyser oraz jeden z założycieli G.F. Darwin. W 2013 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na Wydziale Aktorskim. W trakcie studiów zagrał w przedstawieniach "Woyzeck" autorstwa Georga Büchnera w reżyserii Andrzeja Domalika, "Ja-jestem-nim" według opowiadań Etgara Kereta w reżyserii Szymona Kaczmarka, "Witkacy – jedyne wyjście" opartym na powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem w reżyserii Marcina Kuźmińskiego i "Helter Skelter – Czarna komedia z momentami metafizycznymi" według 44 listów ze świata płynnej nowoczesności Zygmunta Baumana w reżyserii Pawła Świątka. Wystąpił też w spektaklu Teatru Polskiego Radia pt. "Wesele" wyreżyserowanym przez Andrzeja Seweryna. W 2015 w Teatrze Łaźnia Nowa grał w spektaklach: "Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu" napisanym przez Joannę Szczepkowską oraz Skowyt w reżyserii Macieja Podstawnego.

Artyści:

Joanna Szczepkowska
Jan Jurkowski
Data:
10/12/2022
Czas trwania: około
100
min
Cena biletu:
100
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
4/7/2025

LETNIE GRANIE: Arturo El Polaco Flamenco Trio | feat. Carmen Fernández & Alexis Valles Delisle [sold out!]

Arturo El Polaco Muszyński to gitarzysta i lider grupy LOS PAYOS skupiającej najwybitniejszych artystów z kręgu sztuki flamenco. W cyklu letnich koncertów usłyszymy go w projekcie FLAMENCO TRIO. Obok niego na scenie pojawi się wybitna hiszpańska śpiewaczka Carmen Fernández oraz kubański trębacz Alexis Valles Delisle. Trójka przyjaciół zabierze słuchaczy na wspaniałą muzyczną podróż inspirowaną kulturą Andaluzji, gdzie nie zabraknie latynoskich wpływów.

11/7/2025

LETNIE GRANIE: Adam Kalinowski solo act

Koncert Solo Act Adama Kalinowskiego w cyklu LETNIE GRANIE to energetyczna podróż muzyczna, w której artysta zaprezentuje swoje autorskie utwory, covery światowych hitów oraz polskie piosenki w angielskich wersjach. W kameralnej atmosferze, z gitarą i mikrofonem, Adam tworzy niezapomnianą letnią atmosferę, idealną na ciepłe wieczory.

17/7/2025

LETNIE GRANIE: Folk na tarasie | Crane Days

Folkowe dźwięki gitary i głos, który otula jak koc w chłodny wieczór – zapraszamy na koncert Crane Days w Nie Teatrze. W samym sercu lata usłyszymy utwory z najnowszej płyty Winter Sowing oraz inne muzyczne historie utkane z czułości, poezji i subtelnej melancholii.