10/12/22

godz.

18:00

SOKRATES - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski

10/12/22

godz.

18:00

SOKRATES - Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski

kup bilety

Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która…właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań, wpędzając rozmówczynię w liczne pułapki. Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem

Spotkanie rzeźbiarki z Sokratesem jest osią spektaklu autorstwa Joanny Szczepkowskiej. Aktorkę podziwialiśmy rok temu w jej wybitnym monodramie „Goła baba”. Tym razem powraca ze swoją sztuką „Sokrates”. Tytułowy bohater, gdy się pojawia w pracowni rzeźbiarki, rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i jego pytania są zabawne, ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem, zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki?

JOANNA SZCZEPKOWSKA – ur. w Warszawie 1.05.1953 roku aktorka, pisarka, publicystka. Jeszcze jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po ukończeniu PWST zgrała w filmie” Con Amore” i została nagrodzona w 1976 roku za najciekawszy debiut filmowy. Od 1975 roku gra w teatrach warszawskich jest aktorką teatralna filmową i telewizyjną, zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth, Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” Antygonę, Rachelę w Weselu Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym była wielokrotnie nagradzana. 28 października 1989 w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.

Zdanie to stało się symbolem zmian, jakie nastąpiły w Polsce po wyborach parlamentarnych w 1989, pierwszych wolnych (częściowo) wyborach od zakończenia II wojny światowej.  Jest laureatką fundacji ITI – stypendium do Nowego Yorku, nagrody Festiwalu filmowego w Gdańsku , w1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach teatralnych. W 2001 roku otrzymała Feliksa – prestiżową nagrodę aktorską za główną rolę w sztuce „ Zdaniem Amy” Davida Hare’a. W 1999 roku Gazeta Wyborcza zaproponowała jej pisanie stałych felietonów do  sobotniego dodatku „ Wysokie Obcasy” Od momentu  powstania tego pisma  co dwa tygodnie  do 2013 roku publikowała  tam stały felieton. W 2001 roku została odznaczona za działalność na rzecz kultury niezależnej.

Joanna Szczepkowska jest autorką , monodramu pt „Goła Baba”, serii miniatur telewizyjnych pt „Garderoba Damska”. Jest też autorką artykułów i tekstów poświęconych literaturze i sztuce. W 2001 roku został wydany zbiór jej felietonów pt „ Drugie podwórko”. W roku 2003 ukazał się tom opowiadań pod tytułem „ Fragmenty z życia lustra”, w 2004 roku ukazał się kolejny zbiór felietonów pt „ Sześć minut przed czasem”,. W 2005 roku Joanna Szczepkowska zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W dalszych latach powstały kolejne książki- Powieść „ Kocham Paula mc Cartneya” „4 czerwca”, tom wierszy „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” i „Dzisiaj nazywam się Charles”, oraz zbiory felietonów „Jak wyprostować koło” i „ Piasek ze szkła”- i w 2011 roku powieść „ Zagrać Marię”. 2014 dwie części autobiogrfii „ kto ty jesteś” i „ Wygrasz jak przegrasz” .

W 2011 roku powstał sceniczny tekst pod tytułem „ADHD i inne cudowne zjawiska”. Od 2013 roku pisze też felietony do Rzeczpospolitej. W 2015 roku w Krakowie w tetrze łaźnia Nowa odbyła się premiera jej  sztuki pt. „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie autorski teatr "Teatr Na Dole". W 2019 roku miała miejsce premiera  jej najnowszej sztuki "Sokrates"

JAN JURKOWSKI– absolwent Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktor, producent, scenarzysta, reżyser oraz jeden z założycieli G.F. Darwin. W 2013 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na Wydziale Aktorskim. W trakcie studiów zagrał w przedstawieniach "Woyzeck" autorstwa Georga Büchnera w reżyserii Andrzeja Domalika, "Ja-jestem-nim" według opowiadań Etgara Kereta w reżyserii Szymona Kaczmarka, "Witkacy – jedyne wyjście" opartym na powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem w reżyserii Marcina Kuźmińskiego i "Helter Skelter – Czarna komedia z momentami metafizycznymi" według 44 listów ze świata płynnej nowoczesności Zygmunta Baumana w reżyserii Pawła Świątka. Wystąpił też w spektaklu Teatru Polskiego Radia pt. "Wesele" wyreżyserowanym przez Andrzeja Seweryna. W 2015 w Teatrze Łaźnia Nowa grał w spektaklach: "Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu" napisanym przez Joannę Szczepkowską oraz Skowyt w reżyserii Macieja Podstawnego.

Artyści:

Joanna Szczepkowska
Jan Jurkowski
Data:
10/12/2022
Czas trwania: około
100
min
Cena biletu:
100
Dlaczego warto zapisać się na newsletter? Poinformujemy Cię o nowościach w repertuarze, wydarzeniach specjalnych i innych aktywnościach realizowanych przez Nie Teatr. Same dobre wiadomości!

Pozostałe wydarzenia

zobacz wszystko
9/12/2022

Jantar/Krawczyk - premiera muzyczna

Pomysł na ten recital wziął się ze zwykłej, a może niezwykłej ciekawości. Pewnego razu Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, obejrzał film biograficzny o Krzysztofie Krawczyku i spokoju nie dawał mu białostocki epizod z życia artysty…

11/12/2022

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ na bis!

Krzysztof Daukszewicz to śpiewający satyryk jedyny w swoim rodzaju, dlatego nie dziwi nas, że październikowe wydarzenie tak szybko się wyprzedało. Nasz gość dał się namówić na dodatkową wizytę w Nie Teatrze! STARE and NOWE to najnowszy, na bieżąco aktualizowany autorski program Krzysztofa Daukszewicza. Satyryk opisuje i wyśmiewa od dziesięcioleci absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą. Podczas wydarzenia artyście towarzyszyć będzie pianista Mieczysław Grochowski.

11/12/2022

Przytulisko: IDĄ ŚWIĘTA - warsztaty dla dzieci

Listy do Mikołaja wysłane? No tak, w końcu spektakl "Świąteczny list" za nami i instrukcja wysyłania zaliczona, teraz czas na samego Mikołaja i ozdoby choinkowe. Na najbliższych warsztatach w Przytulisku każdy jak zwykle przygotuje coś wyjątkowego.